Przez koronawirusa siedzisz w domu? Te muzea zwiedzisz z własnego pokoju

Przez koronawirusa siedzisz w domu? Te muzea zwiedzisz z własnego pokoju

Przez koronawirusa siedzisz w domu? Te muzea zwiedzisz z własnego pokoju
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Jan Nijman,CC0 Public Domain
03.04.2020 10:34, aktualizacja: 03.04.2020 17:55

Filmy, gry, ćwiczenia, lekcje, lektury - jak jeszcze można spędzać czas w chwili, gdy wszystko naokoło jest zamknięte? Na przykład wybierając się na wirtualny spacer do muzeum. Niektóre placówki oferują fantastyczny wgląd w swoje zbiory.

Wielu z nas na co dzień nie ma czasu na zwiedzanie muzeów. Część znajduje się na drugim końcu kraju czy świata. A część mamy pod nosem, ale zwyczajnie z nich nie korzystamy. Epidemia COVID-19 sprawiła jednak, że wiele osób zostaje w domu - na urlopach lub pracując czy ucząc się zdalnie.

Gdy tracimy kolejne pomysły na domową monotonię, mamy właśnie doskonałą okazję, by zwiedzić polskie lub zagraniczne muzeum. Wybraliśmy kilka ciekawych i dobrze zrealizowanych propozycji z Polski oraz parę zagranicznych.

Muzeum Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich to miejsce przywracające pamięć o wydarzeniach, których większość z nas nie przerabiała na lekcjach historii w szkole. Zasłynęło świetnie przygotowanymi materiałami i interaktywnymi elementami. W czasie, gdy pozostaje zamknięte, muzeum udostępniło e-spacery po wystawach wraz z komentarzem przewodników, podcastami oraz relacjami wideo. Materiały mają być regularnie uzupełniane.

Wirtualne zwiedzanie Auschwitz-Birkenau

Zespół niemieckich obozów zagłady w Oświęcimiu to nie tylko symbol Zagłady Żydów podczas II wojny światowej. To też jedyny niemiecki obóz koncentracyjny, który został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bez wychodzenia z domu możemy zapoznać się z tragiczną historią, jakiej świadkiem było to miejsce.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Polsce. Na stronie muzeum możemy odbyć wirtualny spacer po krzyżackiej warowni oraz po zabytkowych uliczkach miasta. Zwiedzanie zostało podzielone na kilka obszarów, dzięki czemu łatwiej jest się odnaleźć na wirtualnej mapie.

Obraz
© WP.PL

Zamek Królewski w Warszawie

Nie wychodząc z domu możemy przejść się również po komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie. Na przestrzeni stuleci był wielokrotnie był grabiony i dewastowany, a następnie zniszczony w 1944 roku. Odbudowano go i zrekonstruowano w latach 1971–1984, a w 1980 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wirtualnie można zwiedzić wszystkie sale, chociaż mocno odczuwa się brak dodatkowego komentarza czy możliwości odbycia wycieczki z przewodnikiem online.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Po Kopalni Soli w Wieliczce również możemy przejść się dzięki panoramicznym mapom 360, podobnie jak ma to miejsce podczas wirtualnego zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie. "Wycieczka" może okazać się dla wielu dosyć długa, ale warto przyjrzeć się dokładnie każdej z sal i grot - to jedno z piękniejszych muzeów w Polsce.

Obraz
© WP.PL

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie udostępnia wiele wystaw, które możemy zwiedzić bez wychodzenia z domu. Wśród nich warto zainteresować się chociażby wystawą "Kolaż z łasiczką", "Zbrodnia w sztuce" czy "Ekonomia w Sztuce".

Cerkiew w Owczarach

Cerkiew w Owczarach została zbudowana w 1653 roku i jest jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich, czyli związanych z wschodniosłowiańską mniejszością Łemków w Polsce. W 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego niewątpliwie warto ją odwiedzić, przynajmniej wirtualnie.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

16 marca ruszyło wirtualne zwiedzanie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Codziennie obejrzymy na żywo transmisje z wystaw, udostępniono również audycje i materiały dotyczące działalności muzeum. Wszystkie wydarzenia można śledzić na Facebooku lub na stronie Muzeum, gdzie zebrano też wszystkie wcześniej publikowane nagrania.

Wirtualny spacer po zagranicznych muzeach

Nie tylko polskie muzea warto zwiedzić, kiedy przymusowo musimy pozostawać w domu. Na całym świecie wiele instytucji prowadzi tego typu akcje. Warto zwiedzić nie wychodząc z domu chociażby:

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)