Przetarg na częstotliwość 1800 MHz rozstrzygnięty

Przetarg na częstotliwość 1800 MHz rozstrzygnięty

Przetarg na częstotliwość 1800 MHz rozstrzygnięty
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
14.02.2013 09:36, aktualizacja: 14.02.2013 10:46

P4, operator sieci Play oraz PTC, operator T-Mobile wygrały przetarg na
częstotliwości z pasma 1800 MHz - poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena
Gaj. Dzięki tym częstotliwościom można zbudować sieci szybkiego, bezprzewodowego internetu.

Budżet państwa z tytułu opłat za częstotliwości otrzyma od spółek łącznie ponad 95. mln złotych. Wcześniej jednak operatorzy, którzy wygrali przetarg, muszą złożyć wnioski do UKE o rezerwację pasm (w ciągu najbliższych 7 dni). "Jeśli któryś z podmiotów takiego wniosku nie złoży, kolejny podmiot na liście przetargowej będzie mógł uzyskać rezerwację częstotliwości" - wyjaśniła Gaj.

UKE wystawił w przetargu pięć rezerwacji częstotliwości. Każda obejmuje 5 MHz z pasma 1729,9 1754,9 MHz oraz 5 MHz z pasma 1824,9 1849,9 MHz. W przetargu wzięło udział 6 firm - P4. Polkomtel, Polska Telefonia Komórkowa Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Sferia oraz EmiTel. Zainteresowane podmioty mogły złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty na rezerwację. Każda oferta była traktowana niezależnie.

Oferta P4 okazała się najkorzystniejsza na trzy rezerwacje częstotliwości z pasma 180. MHz (spółka zaoferowała za nie łącznie 498 mln zł), a oferta PTC, operatora T-Mobile na dwie (453,5 mln zł). Tuż za nimi na liście przetargowej znalazły się dwie oferty PTK Centertel (Orange)
oraz jedna Polkomtela (Plus)
.

Gaj poinformowała podczas konferencji, że podczas przetargu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenił, iż oferty P4 mają pozytywny wpływ na rynkową konkurencję, PTC i PTK Centertel neutralny, a oferty Polkomtela negatywny. Z przyczyn formalnych w przetargu odrzucone zostały: dwie oferty Sferii, trzy oferty Emitela oraz jedna oferta Polkomtela.

Każda z pięciu dostępnych rezerwacji częstotliwości będzie przyznana na okres do 3. grudnia 2027 r.

Gaj zaznaczyła, że firmy, które otrzymają częstotliwości, będą musiały wybudować w ciągu dwóch lat 3,2 tys. stacji bazowych. "Wymagane przez dokumentację przetargową minimum to 180. nadajników, ale wszystkie spółki, które wygrały przetarg, zadeklarowały dobrowolnie, że będzie to 3,2 tys. stacji. Z tego przynajmniej 50 proc. stacji bazowych powstanie na obszarach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast poniżej 100 tys. mieszkańców" - dodała.

Podkreśliła, że firmy będą miały obowiązek rozpoczęcia świadczenia usług z wykorzystaniem częstotliwości w ciągu roku od dokonania rezerwacji. "Po roku przeprowadzę kontrolę tego, czy częstotliwości są wykorzystywane. Jeśli nie, decyzje rezerwacyjne będą cofane" - zaznaczyła.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)