Przenośny wykrywacz HIV w telefonie komórkowym

Przenośny wykrywacz HIV w telefonie komórkowym

Przenośny wykrywacz HIV w telefonie komórkowym
22.12.2008 22:30, aktualizacja: 23.12.2008 09:29

Naukowcy z UCLA zaprezentowali przenośny tester krwi. Co ciekawe, został on zbudowany przy wykorzystaniu...telefonu komórkowego. Dzięki niemu - jak przekonują jego konstruktorzy - możliwe jest wykrycie różnych chorób takich jak HIV, czy malaria.

Naukowcom z uniwersytetu UCLA ( University of California, Los Angeles ) pod przewodnictwem doktora Aydogana Ozcana udało się zbudować prototypowy przenośny analizator krwi. Urządzenie - jak twierdzą jego konstruktorzy - radzi sobie z rozróżnieniem różnych typów komórek i potrafi zidentyfikować tym samym różne choroby takie jak HIV, czy malaria.

Obraz
© Grupa profesora Ozcana (fot.UCLA)

Sprzęt, co ciekawe, cechuje bardzo prosta konstrukcja. Został on zbudowany bowiem przy wykorzystaniu wyposażonego we wbudowany aparat cyfrowy telefonu komórkowego Sony Ericsson ( oczywiście telefony innych firm również mogą być stosowane ), w którym umieszczono dodatkowe elementy takie jak dioda LED oraz odpowiednie oprogramowanie.

Sama analiza jest bardzo prosta. Wystarczy, że umieścimy kroplę badanej krwi ( bez jakiegokolwiek wcześniejszego jej przygotowywania ) na specjalnej płytce umieszczonej nad sensorem optycznym, skierujemy na nią światło diody ( ugina się ono w różnym stopniu po przejściu przez różne komórki ) i wykonamy zdjęcie, które następnie zostanie przeanalizowane i odpowiednio zinterpretowane przez oprogramowanie dr Ozcana.

Co najważniejsze, nowe rozwiązanie nie jest kosztowne i z pewnością, jeżeli trafi do produkcji, pomoże w walce z różnymi chorobami nawiedzającymi najbiedniejsze kraje.

Zdjęcie urządzenia można znaleźć pod tym adresem. - http://www.wired.com/science/discoveries/multimedia/2008/12/gallery_microscope_phone

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)