Przedświąteczne zakupy w sieci? Uwaga. Oszuści rozsyłają fałszywe maile

Przedświąteczne zakupy w sieci? Uwaga. Oszuści rozsyłają fałszywe maile

Przedświąteczne zakupy w sieci? Uwaga. Oszuści rozsyłają fałszywe maile
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
12.12.2017 10:54

Przedświąteczny okres to niestety żniwa dla oszustów. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać zamieszanie związane z zakupami prezentów. Uważajcie na nowe oszustwo.

"Powiadomienie o planowanej wizycie kuriera", "Powiadomienie o nadejściu przesyłki", "Wkrótce odwiedzi Cię kurier!" - takie maile trafiają w ostatnich godzinach do tysięcy Polaków. O zagrożeniu informuje serwis zaufanatrzeciastrona.pl.

Oszust podszywa się pod firmy kurierskie: Geis, DPD czy UPS. W fałszywej wiadomości informuje o zbliżającej się przesyłce. By zobaczyć szczegóły dotyczące zamówienia, potencjalna ofiara musi pobrać i otworzyć załącznik. W nim rzecz jasna nie ma informacji na temat zbliżającej się paczki, tylko złośliwe oprogramowanie. Uruchamiając pobrane pliki instaluje się ransomware, które szyfruje dyski i żąda okupu.

Na pułapkę bardzo łatwo dać się nabrać. Przed świętami wiele osób woli uniknąć kolejek w sklepach i robi zakupy przez internet. Paczek jest więc sporo, a czasami nie pamiętamy, o jaką przesyłkę może chodzić. I z ciekawości rozpakujemy plik od fałszywego kuriera...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)