Trwa ładowanie...
dhm5k2i

Prototyp statku Starship SpaceX wybuchł podczas próby ciśnieniowej [WIDEO]

Test prototypu statku Starship skończył się… wybuchowo. I to całkowicie dosłownie. Technologiczne dzieło Elona Muska uległo zniszczeniu podczas próby ciśnieniowej w zakładzie SpaceX w południowym Teksasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybuch rakiety Starship SN1, wyprodukowanej przez firmę SpaceX Elona Muska.
Wybuch rakiety Starship SN1, wyprodukowanej przez firmę SpaceX Elona Muska. (Youtube.com)
dhm5k2i

Starship SN1 miał być wcześniej pierwszym prototypem, któremu uda się wykonać lot suborbitalny na wysokości 20 km. Później jednak Elon Musk zasugerował, że egzemplarz ten zostanie poddany wyłącznie testom statycznym.

Przed odpaleniem silnika należało przeprowadzić testy ciśnieniowe. To właśnie wtedy doszło do wybuchu rakiety, który można zobaczyć tutaj:

SpaceX nie podało jak na razie przyczyn awarii, ale prawdopodobne jest, że nastąpiło strukturalne zniszczenie zbiornika paliwowego. Firma buduje już egzemplarz prototypu SN2, który ma spełnić nadzieję pierwotne pokładane w SN1 – wykonać lot suborbitalny.

dhm5k2i

Czytaj też: Elon Musk ostro o sztucznej inteligencji. "To jak przyzywanie demonów"

SpaceX Starship

Starship SN1 był już drugim pełnowymiarowym prototypem, który powstał w ośrodku firmy w Boca Chica w Teksasie. Pierwszy, Starship Mk1, także uległ zniszczeniu podczas testów ciśnieniowych w ubiegłym roku. Jeszcze wcześniej firma zbudowała wersję o nazwie Starhopper, która wykonała udany lot na wysokości 150 m.

Czytaj też: Elon Musk oferuje pracę. Szuka pomocy przy projektowaniu Starship

Źródło: urania.edu.pl, space.com

dhm5k2i

Podziel się opinią

Share
dhm5k2i
dhm5k2i
Więcej tematów