Prototyp statku Starship SpaceX wybuchł podczas próby ciśnieniowej [WIDEO]

Prototyp statku Starship SpaceX wybuchł podczas próby ciśnieniowej [WIDEO]

Prototyp statku Starship SpaceX wybuchł podczas próby ciśnieniowej [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
01.03.2020 09:40, aktualizacja: 01.03.2020 13:42

Test prototypu statku Starship skończył się… wybuchowo. I to całkowicie dosłownie. Technologiczne dzieło Elona Muska uległo zniszczeniu podczas próby ciśnieniowej w zakładzie SpaceX w południowym Teksasie.

Starship SN1 miał być wcześniej pierwszym prototypem, któremu uda się wykonać lot suborbitalny na wysokości 20 km. Później jednak Elon Musk zasugerował, że egzemplarz ten zostanie poddany wyłącznie testom statycznym.

Przed odpaleniem silnika należało przeprowadzić testy ciśnieniowe. To właśnie wtedy doszło do wybuchu rakiety, który można zobaczyć tutaj:

SpaceX nie podało jak na razie przyczyn awarii, ale prawdopodobne jest, że nastąpiło strukturalne zniszczenie zbiornika paliwowego. Firma buduje już egzemplarz prototypu SN2, który ma spełnić nadzieję pierwotne pokładane w SN1 – wykonać lot suborbitalny.

SpaceX Starship

Starship SN1 był już drugim pełnowymiarowym prototypem, który powstał w ośrodku firmy w Boca Chica w Teksasie. Pierwszy, Starship Mk1, także uległ zniszczeniu podczas testów ciśnieniowych w ubiegłym roku. Jeszcze wcześniej firma zbudowała wersję o nazwie Starhopper, która wykonała udany lot na wysokości 150 m.

Źródło: urania.edu.pl, space.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)