Prosty i szybki retusz zdjęć

Często zdarza się, że ulubione fotografie nie są takie jakbyśmy tego chcieli. Dzięki wykorzystaniu programu graficznego i odrobinie wprawy można bez trudu naprawić większość niedociągnięć i cieszyć się swoimi zdjęciami na nowo. Poniżej prezentujemy sposoby na radzenie sobie z najpopularniejszymi wadami fotografii.

Prosty i szybki retusz zdjęć

26.07.2009 | aktual.: 30.07.2009 11:28

Do podstawowego retuszu zdjęć idealnie nadaje się aplikacja Paint.net - ten darmowy, ale doskonały i prosty w obsłudze program szerzej przedstawialiśmy w artykule "Darmowe programy do edycji zdjęć"

Poniżej prezentujemy kilka wybranych, często spotykanych wad, które pojawiają się w naszych zdjęciach oraz sposoby jak się ich pozbyć.

Do wszystkich opisywanych zadań wystarczy podstawowa wersja programu bez żadnego rodzaju dodatków.

"Krzywe" zdjęcie i kadrowanie

Sztuka odpowiedniego robienia zdjęć zaczyna się już od planu jaki wybierzemy dla fotografowanego obiektu. Wbrew pozorom środkowy punkt fotografii wcale nie jest najlepszym. Tzw. "mocne punkty" zdjęcia to łączenia jego podziałów, które można znaleźć dzieląc kadr co 1/3 jego długości i szerokości. Często problemem jest także wykonanie fotografii z przekrzywionym kadrem.

Obraz
© Cztery łączenia powstałe w kadrze to miejsca gdzie najczęściej spoczywa wzrok oglądającego zdjęcie. (fot. IDG)

Zarówno pierwszą jak i drugą usterkę można bardzo łatwo usunąć. Należy jednak pamiętać, że w obu wypadkach efekt końcowy będzie wymagał poświęcenia kawałka zdjęcia. W wypadku "prostowania", by utrzymać prostokątne wymiary zdjęcia, największe fragmenty wycięte zostaną przy rogach zdjęć. Przy kadrowaniu natomiast użytkownik ma większą możliwość wyboru części fotografii jaka zostanie zachowana.

Obraz
© Krzywy wiatrak w środku kadru nie zachwyci nikogo (fot. IDG)
  1. Najpierw, o ile zachodzi taka potrzeba, należy zdjęcie wyrównać. W tym celu wybieramy opcję _ Layers|Rotate|Zoom _.
  1. Następnie klikamy na zdjęciu i przytrzymując lewy przycisk myszy zmieniamy położenie grubej kreski w funkcji _ Roll|Rotate _ lub wpisujemy pożądaną wartość w polu _ Angle _.
Obraz
© Funkcja Zoom nie gwarantuje dużej precyzji. Lepiej po prostu skadrować zdjęcie standardową metodą. (fot. IDG)
  1. Aby dokonać kadrowania zdjęcia wybieramy funkcję _ Rectangle select _ i przeciągnięciem myszy zaznaczamy fragment zdjęcia jaki chcemy zachować np. sugerując się zasadą mocnych punktów.

Późniejsze zmiany wielkości obszaru dokonujemy za pomocą narzędzia _ Move selection _, który także znajduje się w zasobniku narzędziowym. Gdy będziemy zadowoleni z efektu zatwierdzamy zmiany za pomocą opcji _ Image|Crop to Selection _

Obraz
© Wyrównując kadr najlepiej widać jak duży obszar traci się po tego typu przekształceniach. Przy okazji można od razu przyciąć zdjęcie np. stosując się do zasady mocnych punktów. (fot. IDG)

Ożywianie zdjęcia

W świecie, w którym zalewają nas wszelkiego rodzaju ostre, nasycone obrazy nasze zdjęcia przed obróbką wydają się wyjątkowo mdłe i nijakie. Często też ten efekt potęgowany jest przez silne nasłonecznienie lub po prostu kiepski aparat fotograficzny. Na szczęście zdjęcia można ożywić za pomocą kilku opcji i paru wygodnych w użyciu suwaków.

Obraz
© Zdjęcie przed obróbką już na pierwszy rzut oka można ocenić jako niedoświetlone i pozbawione wystarczającego kontrastu. (fot. IDG)

1.Zmiany powinniśmy zacząć od poprawiania jasności i kontrastu, aby następnie zająć się kolorystyką fotografii. W tym celu najlepiej rozpocząć od ustawiania tzw. kanałów. Wybieramy z górnego menu opcję _ Adjustments|Levels _.

2.W zdjęciach źle naświetlonych widoczny po lewej histogram będzie oddalony od wartości granicznych. By poprawić kontrast i nasycenie zdjęcia należy przesunąć jego suwaki tak by w histogramie wyjściowym po lewej stronie kolory znalazły się na granicach, a nawet wychodziły lekko poza nie. Jasność zdjęcia można regulować za pomocą środkowego suwaka znajdującego się przy lewym histogramie. Zazwyczaj wystarczą poprawki w minimalnym zakresie.

Obraz
© Dzięki histogramowi wejścia i wyjścia dużo lepiej widać zakres zmian jakie wprowadzamy. (fot. IDG)

3.Po wykonaniu tych czynności zdjęcie powinno wyglądać dużo lepiej. Następnym krokiem będzie poprawa samej kolorystyki. W tym celu posłużymy się suwakami zmieniającymi barwę i nasycenie. Z górnego menu wybieramy opcję _ Adjustments|Hue|Saturation _ i zmieniamy wymienione wartości wedle uznania. Należy uważać by nie przesadzić, bowiem zdjęcie łatwo w ten sposób pozbawić swoich naturalnych kolorów.

Obraz
© Po odpowiednim dostosowaniu barwy i nasycenia zdjęcie powinno prezentować się dużo lepiej. (fot. IDG)

Poprawianie ostrości i redukcja szumów

Innym częstym mankamentem zdjęć jest ich rozmycie. Brak zadowalającej ostrości może być zarówno wynikiem drżącej ręki podczas wykonywania fotografii jak i np. złej jakości obiektywu. Tego typu wadę można często w łatwy sposób poprawić z pomocą aplikacji do retuszu zdjęć.

Należy jednak pamiętać, że funkcja ta nie pomoże gdy nasza fotografia będzie rozmazana w znacznym stopniu. Zadowalający efekt można osiągnąć tylko w wypadku lekkiego rozmycia. Aby poprawić ostrość i dodatkowo wyeliminować szumy należy wykonać trzy proste kroki:

  1. Przybliżamy zdjęcie na fragmencie z dużą ilością krawędzi. Następnie wybieramy opcję _ Effects|Photo|Sharpen _.
Obraz
© Obecność krawędzi pozwoli nam łatwiej ocenić efekty wyostrzania. (fot. IDG)
  1. Za pomocą suwaka regulujemy siłę wyostrzania krawędzi i gdy będziemy zadowoleni z efektu zatwierdzamy zmiany. Warto upewnić się czy po zastosowaniu tego filtra cały obszar zdjęcia wygląda naturalnie. Jeśli nie - wystarczy cofnąć efekt i przy ponownej próbie zmniejszyć zakres wyostrzania.
  2. Po tym etapie warto użyć filtra do redukcji szumów (_ Effects|Noise|Reduce Noise _). Za pomocą suwaków ustawiamy promień i siłę redukcji, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Usuwanie efektu "czerwonych oczu"

Obraz
© Dzięki zaznaczeniu okolic oczu narzędzie z którego skorzystamy nie zacznie modyfikować czerwieni w innych punktach fotografii. (fot. IDG)

Gdy używając lampy błyskowej fotografujemy ludzi przy bardzo ograniczonym naświetleniu często można spotkać się z efektem czerwonych oczu. Dzieje się tak ponieważ źrenica jest wtedy szeroko otwarta - światło flesza odbija się od dna oka i wraca do obiektywu przechodząc przez barwnik zawarty w siatkówce. U ludzi objawia się to zabarwieniem źrenic na czerwono. W wypadku zwierząt mogą to być inne kolory - od niebieskiego przez zielony aż do żółtego. Do usuwania tego efektu można użyć dedykowanego narzędzia.

  1. Najpierw musimy zaznaczyć obszar okolic oczu. Nie trzeba być przy tym precyzyjnym - byle by znajdowały się w nim źrenice. W tym celu korzystamy z narzędzia _ Rectangle Select _ i zaznaczmy kwadrat wokół jednej ze źrenic. Następnie z wciśniętym klawiszem _ Ctrl _ powtarzamy tą czynność na drugim oku. Jeśli osób jest więcej powtarzamy czynność, aż do zaznaczenia wszystkich par oczu.
  1. Mając zaznaczone źrenice korzystamy z narzędzia _ Effect|Photo|Red Eye Removal _. Za pomocą suwaków określamy tolerancje dla czerwieni oraz nasycenie nowego koloru źrenicy.
Obraz
© Po zastosowaniu opcji Red Eye Removal oczy powinny wyglądać naturalnie. (fot. IDG)
  1. Po zatwierdzeniu zmian klikamy na wcześniej zaznaczonym obszarze prawym przyciskiem myszy by go odznaczyć.

Niechciane elementy w kadrze

Czasem zdjęcie aż prosi się o ingerencję wykraczającą poza definicję retuszu. Zdarza się to na przykład wtedy gdy kusi nas by wymazać niechciany element z kadru. Niezwykle często uwidacznia się to na zdjęciach zabytków, w których kadrze rażą słupy energetyczne, współczesne latarnie oraz inne elementy nie pasujące do charakteru fotografii. Stąd też i nasz przykład - piorunochrony znajdujące się na szczycie murów zamku w Janowcu. Programy graficzne typu Paint.net oferują bardzo proste i skuteczne rozwiązanie dla tego typu problemów - narzędzie zwane potocznie stemplem. Pozwala ono na kopiowanie tła pomiędzy wybranymi fragmentami edytowanego obrazu.

Obraz
© Kikuty sterczące z zamku nie prezentują się najlepiej. Zaraz znikną na dobre. (fot. IDG)
  1. Pierwszym krokiem powinno być dość duże zbliżenie obszaru, który będziemy poprawiać oraz wybranie stempla ( _ Clone Stamp _ ) z okienka narzędzi.
  1. Musimy teraz ustawić parametry pędzla. Najpierw grubość. W wypadku usuwania słupów wystarczy jeśli będzie on w całości obejmował szerokość obiektu. Należy jeszcze rozszerzyć okno kolorów i ustawić stopień przezroczystości. Suwak znajdziemy w prawym dolnym rogu tego menu. Przytrzymując klawisz Ctrl zaznaczamy obszar z którego chcemy kopiować tło. Później klikając myszą podmieniamy niechciany element z tłem jakie wybraliśmy. Pobieranie tła z obszaru tuż obok usuwanego fragmentu gwarantuje zachowanie podobnego odcienia.
Obraz
© Po ustawieniu grubości pędzla i stopnia przezroczystości możemy przystąpić do usuwania niedoskonałości zdjęcia. (fot. IDG)
  1. Przytrzymując klawisz _ Ctrl _ zaznaczamy obszar, z którego chcemy kopiować tło. Później klikając myszą podmieniamy niechciany element z tłem jakie wybraliśmy. Pobieranie tła z obszaru tuż obok usuwanego fragmentu gwarantuje zachowanie podobnego odcienia.
  1. W razie niezadowolenia z efektu należy zweryfikować wszystkie wcześniejsze ustawienia i rozpocząć od nowa.
Obraz
© Ze stemplem nigdy nie należy się spieszyć. Cierpliwość i precyzja to klucz do sukcesu. (fot. IDG)

Warto dodać, iż narzędzie Clone Stamp może być także wykorzystywane np. przy usuwaniu niedoskonałości z twarzy lub po prostu przy odświeżaniu starej zniszczonej fotografii. W każdym wypadku trzeba będzie inaczej dobierać ustawienia tak, by w efekcie zmienione fragmenty nie sprawiały wrażenia nienaturalnych.

Obraz
© Zamek bez piorunochronów wygląda zdecydowanie lepiej. (fot. IDG)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)