Projektor LCD steruje pracą mózgu

Projektor LCD steruje pracą mózgu

Projektor LCD steruje pracą mózgu
19.01.2011 10:23

Za pomocą niedrogich podzespołów z projektora LCD można sterować pracą układu nerwowego i mięśni robaków - informuje pismo "Nature Methods"

Czerwone, zielone i niebieskie światło z projektora uaktywnia wrażliwe na światło białka, które na drodze manipulacji genetycznej wprowadzono do organizmów robaków.

W ten sposób naukowcom z zespołu prof. Hang Lu z Georgia Institute of Technology (USA) udało się włączać i wyłączać poszczególne neurony lub pobudzać do skurczu mięśnie. Dotychczas z pomocą metod optogenetycznych naukowcy kontrolowali tylko mózgi większych zwierząt, wprowadzając im do mózgu włókna optyczne lub oświetlając całe ich ciało.

Obraz
© (fot. Sharp)

Za pomocą urządzenia wykorzystującego części projektora można stymulować oraz hamować aktywność specyficznych neuronów i mięśni swobodnie poruszających się nicieni Caenorhabditis elegans - dzięki precyzyjnej kontroli nad położeniem, czasem trwania, częstotliwością i intensywnością światła. Światło o określonej barwie pobudza jedne komórki, podczas gdy padające na sąsiednie komórki światło o innej barwie hamuje ich aktywność.

Użycie dostępnego w każdym dużym sklepie elektronicznym projektora LCD znacznie zmniejszyło koszt i poziom skomplikowania niezbędnej do badań aparatury, co powinno sprzyjać jej szerokiemu wykorzystaniu przez naukowców.

Poza tym, łatwo zintegrować projektor z mikroskopem i układem video śledzącym poszczególne małe organizmy, co ułatwia prowadzenie eksperymentów nad ich zachowaniem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)