Projekt ustawy o bezpieczeństwie polskiej cyberprzestrzeni

Projekt ustawy o bezpieczeństwie polskiej cyberprzestrzeni

Projekt ustawy o bezpieczeństwie polskiej cyberprzestrzeni
15.07.2011 13:04, aktualizacja: 15.07.2011 13:15

Sejmowe komisje obrony, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych przesłały w środę do podkomisji prezydencki projekt nowelizacji ustawy o stanie wojennym wprowadzający pojęcie cyberprzestrzeni

"Konkretyzujemy przesłanki wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych w związku z działalnością w cyberprzestrzeni" - powiedział szef BBN Stanisław Koziej o projekcie, poddanym w środę pierwszemu czytaniu.

Do zewnętrznych zagrożeń państwa projekt zalicza celowe działania godzące w RP nie tylko na lądzie, wodzie i w powietrzu, ale także w cyberprzestrzeni, rozumianej jako "przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzona przez systemy teleinformatyczne".

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Koziej zwrócił uwagę, że w przypadku ataku cybernetycznego za zewnętrzne źródło ataku można uznać nie tylko terytorium, ale i podmiot zewnętrzny wobec państwa. "Podobnie atak z 1. września został uznany za zewnętrzny. Choć został przeprowadzony na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy użyciu amerykańskich środków, to przygotował go i przeprowadził podmiot zewnętrzny - al Kaida" - przypomniał Koziej.

Zdaniem Tadeusza Iwińskiego (SLD) ponieważ projekt dotyczy stanów nadzwyczajnych, jest interpretacją konstytucji, dlatego potrzebna jest opinia Trybunału Konstytucyjnego.

Ludwik Dorn (niezrzeszony) ocenił, że ratio legis projektu wiąże się nie tyle ze stanami nadzwyczajnymi, co z wprowadzeniem pojęcia cyberprzestrzeni. Wystąpił o zasięgnięcie opinii Biura Analiz Sejmowych.

Jan Rzymełka (PO) ze względu na konotacje zaproponował zmianę tytułu. Zamiast "o zmianie ustawy o stanie wojennym" na "o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni".

Krysyna Łybacka (SLD) przestrzegła, że projekt kojarząc zagrożenia z cyberprzestrzenią może naruszyć prawa obywateli, którzy korzystając z sieci nie mają intencji, by zakłócać funkcjonowanie organów państwa.

Jarosław Zieliński (PiS) pytał, dlaczego prezydent przesłał projekt pod koniec kadencji Sejmu.

"Każdy miesiąc zwłoki, nie mówiąc o roku, przy wprowadzeniu podstaw prawnych dla działań cyberprzestrzeni jest czasem straconym. Im wcześniej, tym lepiej dla państwa polskiego" - odpowiadał Koziej. Przypomniał, że także w NATO trwa dyskusja nad wprowadzeniem kategorii cyberprzestrzeni do podstawowych dokumentów sojuszu, w tym traktatu waszyngtońskiego.

Szef BBN uspokajał, że projekt - jak w przypadku innych ustaw - jest uszczegółowieniem zapisów konstytucji, ale nie zmienia ustawy zasadniczej.

Projekt przygotowało BBN. Wiosną prezydent Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które uwzględniałyby zagrożenie atakami na systemy informatyczne. Prezydent wyrażał nadzieję, że parlament przyjmie te rozwiązania jeszcze w tej kadencji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)