Prawo jazdy przez Internet już za rok

Prawo jazdy przez Internet już za rok

Prawo jazdy przez Internet już za rok
05.02.2009 19:00, aktualizacja: 06.02.2009 09:29

Już za rok będzie można uzyskać prawo jazdy przez Internet. Będzie to możliwe dzięki przyjętej właśnie przez rząd nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury. Budowa systemu informatycznego ma potrwać prawie rok.

Nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury ( DzU z 200. r. nr 9, poz. 46 ) daje możliwość wyrobienia dokumentu prawa jazdy przez Internet. Według ministerstwa ma to zmniejszyć niepotrzebne formalności kierowcom i usprawnić pracę urzędników z wydziałów komunikacji. Prace nad stworzeniem nowoczesnego systemu informatycznego mają potrwać cały rok.
Sama procedura wyrobienia dokumentu ma być wyjątkowo łatwa. Na początku kierowca będzie musiał złożyć elektroniczny wniosek do urzędu, w którym będzie trzeba zamieścić dane personalne, zdjęcie i podpis. Następnie urząd wprowadzi dane do systemu teleinformatycznego i utworzy lub zaktualizuje kartę kierowcy i całość prześle producentowi dokumentu. Gdy kierowca już uzyska prawo jazdy, jego dane i data ważności dokumentu trafią do ewidencji kierowców.

Przed budową systemu informatycznego już znane są jego główne wady. Jak podaje Rzeczpospolita: "Z takiej możliwości nie skorzystają jednak wszyscy kierowcy. Osoby, które przed uzyskaniem prawa jazdy muszą zdać egzamin państwowy, dłużej poczekają na dokument. Na razie nie ma szans na to, by objąć programem i elektroniczną obsługą wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. A właśnie tam zdaje się egzaminy".

Tak więc osoby zdające prawo jazdy po raz pierwszy lub takie, które utraciły uprawnienia i muszą jeszcze raz zaliczyć egzamin teoretyczny nie będą mogły skorzystać z nowego systemu.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)