Pozostawał bez ruchu przez 7 lat. Ten rekordzista zaskoczył nawet badaczy
7 lat bez ruchu to sporo nawet jak na płaza żyjącego w ekstremalnych warunkach. Nic dziwnego, że węgierscy naukowcy byli zaskoczeni, gdy obserwowali nietypowy gatunek salamandry.
05.02.2020 | aktual.: 05.02.2020 08:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Uczeni z Uniwersytetu Budapesztańskiego od wielu lat badają jeden z gatunków salamander - odmieńce jaskiniowe - żyjących w jaskiniach we wschodniej Hercegowinie. Wszystkie osobniki były oznakowane tak, by naukowcy mogli śledzić każdy ich ruch.
Przez ponad 10 lat obserwacji, naukowcy zaobserwowali, że każda salamandra przemieszcza się o ok. 10 metrów, a jedyne co zdaje się je zmuszać do większej aktywności to poszukiwanie partnera. Niemniej salamandry kopulują średnio tylko raz na 12,5 roku.
Odmieńce jaskiniowe nie są więc zbyt ruchliwymi stworzeniami. Co więcej żyją w absolutnej ciemności, pod wodą, są ślepe i bardzo odporne. Żywią się niewielkimi kręgowcami, ślimakami i owadami, ale mogą przeżyć nawet kilka lat nic nie jedząc.
Jednak nawet wśród tych ekstremalnych płazów można znaleźć rekordzistów. Badacze byli mocno zdziwieni, gdy zaobserwowali, że jeden z osobników nie poruszał się przez 2569 dni. Opracowanie badań zostało opublikowane w Journal of Zoology.
Doktor Gergely Balazs, współautor badania zauważa, że to jedne z nielicznych obserwacji nad odmieńcami prowadzone w ich naturalnych warunkach. Jednocześnie zwraca uwagę, że zrozumienie zwierząt zamieszkujących jaskinie i wody głębinowe jest bardzo ważne również ze względu na problem z zaopatrzeniem ludzi w słodką wodę.
- Niska aktywność reprodukcyjna tego gatunku w połączeniu z ich bardzo silnym przywiązaniem do konkretnego miejsca, czyni tego głównego drapieżnika wodnych ekosystemów jaskiniowych bardzo delikatnym i wrażliwym wskaźnikiem wpływu człowieka na jego ekosystem - zauważają naukowcy.
Badacze mają nadzieję dzięki prowadzonym obserwacjom zrozumieć, jak duży wpływ ma działalność człowieka na różnorodność gatunkową w ekosystemach wodnych jaskiń.