Powstała sztuczna inteligencja przepowiadająca śmierć. Jest niesamowicie skuteczna

Powstała sztuczna inteligencja przepowiadająca śmierć. Jest niesamowicie skuteczna

Powstała sztuczna inteligencja przepowiadająca śmierć. Jest niesamowicie skuteczna
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando
25.01.2018 14:01

Rozwój sztucznej inteligencji zaskakuje za każdym razem jeszcze bardziej. Tym razem naukowcy ze Stanford informują o istnieniu sztucznej inteligencji, przepowiadającą datę śmierci. Jej twórcy chwalą się skutecznością na poziomie aż 90 proc.

Algorytmy stworzyły osoby zajmujące się opieką osób nieuleczalnie chorych. Prognozy sztucznej inteligencji dotyczą właśnie takich przypadków. Przewidywanie długości życia zdrowej osoby mija się z celem, gdyż nie uzyskamy wiarygodnych rezultatów - SI nie ma pojęcia o tym, kiedy np. ulegniemy wypadkowi.

Przewidywanie ile czasu zostało jeszcze pacjentom jest dla lekarzy bardzo trudnym zadaniem. Przez to często zdarza się, że chory umiera wcześniej, niż się spodziewano, a niektórzy żyją niespodziewanie długo.

Stanowi to problem dla dokładnego planowania opieki paliatywnej. Zazwyczaj, gdy pacjent nie jest w stanie żyć dłużej, niż rok, jego leczenie zostaje przeniesione do takiego właśnie zespołu opieki. Tam lekarze starają się, aby ostatnie miesiące pacjenta były wolne od cierpienia.

W celu lepszego oceniania stanu zdrowia pacjentów, naukowcy stworzyli specjalną sztuczną inteligencję. Przeanalizowała ona dane 2 mln. pacjentów, którzy byli objęci opieką paliatywną. Dzięki tak dużej liczbie osób, udało się odkryć zależności i wzorce, których lekarze nie byli w stanie zauważyć.

Odpowiednie warunki dla osób umierających są bardzo ważne dla organizacji zdrowotnych. Lekarze często mają tendencję do stawiania zbyt optymistycznych ocen pacjentów. To prowadzi do opóźnionych działań w kwestii wspomagania życia ostatnich miesięcy osób chorych. Odpowiednie oceny sztucznej inteligencji mają poprawić dobór leków i opieki.

Źródło: arxiv.org / Gizmodo

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)