Poufne dane przechowywane w telefonach

Poufne dane przechowywane w telefonach

Poufne dane przechowywane w telefonach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.03.2009 09:02, aktualizacja: 23.03.2009 10:09

Według badania przeprowadzonego przez producenta oprogramowania zabezpieczającego, firmę Credant Technologies, ponad 80% użytkowników telefonów komórkowych przechowuje w swoich terminalach poufne dane. Gdyby trafiły one w niepożądane ręce, mogłyby być przyczyną poważnych problemów dla ich właścicieli.

Credant Technologies zapytała 600 osób podróżujących codziennie londyńskim metrem o to jakie ważne informacje przechowują oni w swoich telefonach komórkowych. 16% z pytanych odpowiedziało, że w pamięci ich urządzenia znajdują się szczegółowe dane dotyczące ich konta bankowego. 24% z nich przechowuje w ten sposób swoje numery PIN oraz hasła. 10% z badanych przyznało, że zapisało w telefonie dane dotyczące ich karty kredytowej. Z całej grupy badanych 40% pytanych stwierdziło, że w żaden sposób nie zabezpiecza zgromadzonych i przechowywanych tego typu informacji.

Dalsze badania dowiodły, że w prywatnych telefonach przechowywane są nie tylko dane jego właściciela, ale również informacje biznesowe związane z wykonywanym przez nich zajęciem.

99% badanych stwierdziło, że wykorzystuje prywatny telefon również w celach służbowych. Nawet wtedy, gdy w 26% przypadków ich przełożeni zabronili takich praktyk. 77% badanych przechowuje w telefonie dane o kontaktach biznesowych i ich adresach. Jedna trzecia ankietowanych korzysta ze swoich prywatnych urządzeń w celu wysłania służbowych maili. Dla 30% badanych telefon służy jako terminarz. 23% badanych przechowuje w nim informacje na temat kontaktów zawodowych. W 17% przypadków na prywatnych urządzeń znajdują się służbowe dokumenty.

Według Credant Technologies ludzie ignorują to, że zawodowi złodzieje mogą w łatwy sposób wejść w posiadanie newralgicznych danych. W skrajnych przypadkach może się to zakończyć katastrofą dla właściciela takiego telefonu. Również inni eksperci zajmujący się bezpieczeństwem danych stwierdzili, że taka niefrasobliwość użytkowników telefonów może mieć poważne konsekwencje. Dziennikarz IT, Steve Gold, stwierdził, że na użytkowników telefonów czyha wiele niebezpieczeństw. Zgubiony telefon z ważnymi informacjami może być wykorzystany w niecnych celach, co daje złodziejowi możliwość wyrządzenia ogromnych szkód.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)