Poszukujemy smartfonu idealnego. Czy Sony Xperia XZ3 jest odpowiedzią na nasze wymagania?

Poszukujemy smartfonu idealnego. Czy Sony Xperia XZ3 jest odpowiedzią na nasze wymagania?

Poszukujemy smartfonu idealnego. Czy Sony Xperia XZ3 jest odpowiedzią na nasze wymagania?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.12.2018 15:09, aktualizacja: 06.12.2018 15:42

Czego oczekujemy od smartfonów? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie tego typu urządzenia? Jak wydać pieniądze, by nie była to kosmiczna inwestycja w sprzęt, którego możliwości i tak nie wykorzystamy? Czy Sony Xperia XZ3 to telefon, który wpisuje się w uniwersalne wymagania użytkowników? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Zapraszamy.

Kupując sprzęt elektroniczny, często podejmujemy decyzję, skuszeni pięknymi hasłami stworzonymi przez sprawnych marketingowców, hollywoodzkimi prezentacjami stworzonymi przez błyskotliwych grafików i montażystów, a w końcu „bajerami”, nad których użytecznością nawet się nie zastanawiamy. Nie inaczej jest w przypadku smartfonów, których wybór na rynku jest obecnie ogromny. Kiedy jednak przyjdzie nam odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od urządzeń mobilnych, odpowiedź lubi sprawiać nam pewien kłopot. Na co zatem zwracać uwagę? Gdzie w pierwszej kolejności powinna skupiać się nasza uwaga?

Spis treści:

  1. Wyświetlacz Sony
  2. Bateria Xperii XZ3
  3. Pamięć smartofonu
  4. Aparat - prawdziwa perełka Xperii XZ3
  5. Dźwięk Sony

Wyświetlacz Sony

Jeżeli zaliczasz się do aktywnego cyfrowo społeczeństwa XXI wieku, można założyć, że spędzasz całe godziny, wpatrując się w ekran swojego smartfonu. To nasuwa myśl, że wyświetlacz powinien być jak najbardziej czytelny i funkcjonalny. Automatyczne dopasowywanie do warunków panujących w pomieszczeniu lub na zewnątrz to już norma, jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Zastanów się, z jakich możliwości swojego telefonu korzystał będziesz najczęściej; czy będzie to przeglądanie internetu, wysyłanie wiadomości, czy może również oglądanie filmów. Jeżeli lubisz obejrzeć odcinek swojego ulubionego serialu, korzystając z komunikacji miejskiej lub siedząc na ławce w parku, wybierz smartfon z odpowiednio dużym wyświetlaczem i jak najlepszą rozdzielczością.

Wyświetlacze to dziedzina, w której dokonują się najgwałtowniejsze i najbardziej dostrzegalne [nomen omen] rewolucje. Najnowsze urządzenia są nam w stanie zagwarantować jakość, jakiej nie powstydziłyby się najnowocześniejsze, „pełnoprawne” telewizory. Testowany przez nas smartfon Sony Xperia XZ3 uzbrojono w wyświetlacz OLED, bazujący na technologii wykorzystywanej przy produkcji telewizorów Sony BRAVIA®. Od urządzeń poprzedniej generacji różni go wzmocniony kontrast standardu High Dynamic Range (HDR) i zintensyfikowane kolory. Solidne wrażenia wizualne zapewnia również rozdzielczość QHD+ (1440 × 2880 pikseli). Spragnionych dodatkowych wrażeń ucieszyć powinien system wibracji dynamicznej.

Nie bez znaczenia jest kształt urządzenia. Nieporęczne, toporne smartfony, które fatalnie leżą w dłoni, mają niestety tendencje do wypadania nam z rąk, co kończy się niepotrzebnymi nerwami i, rzecz jasna, stratami finansowymi. Również w tej kategorii Xperia XZ3 proponuje coś nowego. Jej zaokrąglona, jednolita, bezramkowa, wyraźnie zaokrąglona obudowa smartfonu, nie tylko umożliwia lepszy dostęp do wszystkich obecnych na wyświetlaczu elementów, ale również sprawia, że po prostu telefon lepiej leży w naszych rękach. Punkt dla Sony.

Obraz
© Materiały prasowe

Bateria Xperii XZ3

Mały research w sieci nigdy nie jest złym pomysłem. Poznaj opinie innych użytkowników na temat poszczególnych modeli, poczytaj recenzje „gadżeciarzy”, przeczytaj kilka specjalistycznych artykułów. Porównaj propozycje różnych producentów! Bateria to szalenie ważna rzecz – właściwie najważniejsza. Wszak jest ona sercem urządzenia, bez którego nie będzie ono działać. Dowiedz się, jak w konkretnym modelu wygląda kwestia ładowania? Który smartfon rozładowuje się najszybciej, a który potrafi wytrzymać cały dzień przy szaleńczym wręcz użytkowaniu? W którym modelu ładowanie trwa najkrócej, a przy którym będziesz zmuszony czekać jak na nadejście kolejnej epoki lodowcowej?

Jeżeli intuicja nas nie myli (a nie potrzeba w tym przypadku zmysłu Sherlocka Holmesa), potrzeba ci smartfonu, który pociągnie na jednym ładowaniu przez jak najdłuższy czas. Nie chcesz już tłumaczyć się przed bliską osobą lub szefem, że znów ci „telefon zdechł”. Ma działać i tyle. Producent Xperii XZ3 obiecuje, że bateria o pojemności 3330 mAh zapewni rozrywkę na długie godziny, a nawet cały dzień intensywnego korzystania. Co więcej, smartfon wyposażony został w funkcję inteligentnej optymalizacji. Polega ona na tym, że wzmożona praca z telefonem, uruchamia działający z wyprzedzeniem tryb Smart Stamina, który przedłuża „życie” baterii. Urządzenie jest w stanie oszacować, kiedy nastąpi jego całkowite rozładowanie, analizując sposób, w jaki z niego korzystasz. To jednak nie wszystko. Sony proponuje technologię Qnovo Adaptive Charging, której zadaniem jest regulowanie natężenia prądu dostarczanego urządzeniu podczas ładowania. Ma to być nie tylko gwarancja optymalnego ładowania, ale również ochrona sprzętu w przypadku niebezpiecznych skoków napięcia.

Warto pamiętać, że beztroskie pozostawianie smartfonu w gniazdku, kiedy jest on naładowany w 100%, może być przyczyną jego awarii. Xperia XZ3 wyposażona została w funkcję ochrony baterii, która przerywa proces ładowania, kiedy bateria osiągnie poziom 90%, a do 100% dobija dopiero przed samym rozpoczęciem aktywności.

Pamięć smartofonu

Wszyscy doskonale wiemy, że telefon nie służy dziś wyłącznie do dzwonienia. Dzisiaj jest to nasze małe centrum multimedialne oraz nie tyle narzędzie, ile raczej przenośne miejsce pracy. Elementy, które staramy się upychać w pamięci naszego smartfonu, można by wymieniać cały dzień. Dokumenty, pliki mp3 (a czasem nawet o wiele lepsze i „cięższe” pliki typu FLAC), prezentacje (również w formie wideo), zdjęcia (coraz lepszej jakości), gry (nawet takie, które jeszcze kilka lat temu chodziły na całkiem przyzwoitych komputerach) i dziesiątki coraz to nowych i bardziej zaawansowanych aplikacji służących właściwie do wszystkiego. Dlatego nasz nowy smartfon powinien zapewnić nam co najmniej 64GB przestrzeni. Przygotujmy się również na zakup przynajmniej kilku dodatkowych kart mikro SD.

Aparat - prawdziwa perełka Xperii XZ3

Dziś każdy jest fotografem. Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, to niemal pewne, że z miesiąca na miesiąc robisz coraz lepsze zdjęcia, z których część na pewno chciałbyś pokazać rodzinie, znajomym albo całemu światu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nowoczesne smartfony bezlitośnie i nieubłaganie połykają rynek aparatów cyfrowych. Zagrożone są zwłaszcza te małe, osobiste, bo rynek sprzętu specjalistycznego, póki co nie musi się czuć zagrożony. Dzisiejsze smartfony to urządzenia, którymi jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia o niezwykłej jakości i bogactwie szczegółów. Co więcej, liczne dostępne aplikacje, pozwalają nam poczuć się jak fachowiec w swoim studio. Efekty takich zabaw bywają porażające (choć czasem też przerażajace).

Obraz
© Materiały prasowe

Testowany przez nas smartfon Xperia XZ3 jest w stanie rejestrować zdjęcia i filmy, które powinny zadowolić maniaków uwieczniania rzeczywistości za pomocą urządzeń mobilnych. Odrobina wprawy i można „pstrykać” naprawdę niezwykłe obrazki. Korzystając z dobrodziejstw sztucznej inteligencji (nie tej złowieszczej z filmu Terminator) firmy Sony, można robić zdjęcia lepsze niż kiedykolwiek. Jedną z funkcji wykorzystujących AI jest inteligentne włączanie. W momencie, kiedy trzymasz smartfon w pozycji poziomej, przygotowuje ona urządzenie do zrobienia zdjęcia. Pozwala to na uzyskanie świetnie wykadrowanej fotografii. Co więcej, aparat Xperii XZ3 jest w stanie przewidzieć, co właściwie chcesz uzyskać. Fachowo taka funkcja nazywa się rejestrowaniem predykcyjnym i polega na w pełni automatycznym wykrywaniu ruchu lub uśmiechu osoby fotografowanej oraz buforowaniu obrazu jeszcze przed naciśnięciem migawki. Powstaje wtedy seria nawet czterech zdjęć, z których jedno na pewno będzie tym idealnym, w sam raz na instagram. Aparat, w który wyposażona jest Xperia XZ3, zapewnia solidne 13 MP, dzięki którym nasze selfies są nie tylko jaśniejsze, ale przede wszystkim wyraźniejsze. A więc nawet jeśli światło nie będzie najlepszej jakości (co zdarza się zazwyczaj), istnieje spore prawdopodobieństwo, że zdjęcie wyjdzie nam co najmniej przyzwoite.

Kolejny segment rynku sprzętu RTV, który może czuć się zagrożony przez mobilną ofensywę to kamery cyfrowe. Telefony takie jak Xperia XZ3 pozwalają na nagrywanie filmów z niebywałą szczegółowością w jakości 4K HDR1. Niezwykła wyrazistość i autentyczne kolory to już absolutna norma. Co istotne, nocne filmowanie, które dotychczas było bolączką kamer w telefonach komórkowych, przestaje być problemem.

Dźwięk Sony

Smartfony są obecnie jednymi z głównych źródeł muzyki. Jeżeli nie jesteśmy audiofilami wyczuwającymi różnice między utworami odbieranymi ze smartfonów i z dużych głośników porządnego sprzętu hi-fi, w zupełności powinno nam wystarczyć to, co zaoferują nam nowoczesne urządzenia mobilne. W ten sposób możemy zabrać ze sobą całą dyskografię naszego ulubionego artysty, bez męczącego wybierania z półki tych kilku najlepszych płyt. Dziś doskonały dźwięk nosimy w kieszeni, a jeśli jeszcze zaopatrzymy się w solidne słuchawki i porządny głośnik bezprzewodowy, możemy być pewni, że nie umknie nam żadna nuta.

Technologiami, które mają przybliżyć dźwięk płynący z Xperii XZ3do doskonałości są High-Resolution Audio1, DSEE HX, ClearAudio+, Clear Bass oraz LDAC. Ta ostatnia zapewnia świetną jakość muzyki, jeżeli korzystamy akurat ze słuchawek lub głośników wireless. Pozwala ona uniknąć szumów i zakłóceń. Technologia DSEE HX™ to z kolei coś, co spodoba się szczególnie audiofilom. Dlaczego? A pewnie dlatego, że gwarantuje ona wierność skompresowanych plików muzycznych jakości nagrań oryginalnych. Audiofile będą usatysfakcjonowani. Kolejny na liście jest ClearAudio+, czyli pakiet technologii umożliwiający zoptymalizowanie dźwięku do poziomu satysfakcjonującego każdego odbiorcę. Bolączką małych głośników jest zwykle brak solidnych basów. Xperia XZ3 załatwia ten problem za sprawą technologii Clear Bass Głębokie niskie tony i dźwięki basowe brzmią mocniej dzięki technologii Clear BASS. No i w końcu S-Force Front Sorround, czyli głośniki skierowane do przodu, które zapewniają solidne, przestrzenne brzmienie.

Czego oczekujemy od nowoczesnych smartfonów? Zapewne tego, by były nowoczesne, a zarazem ekonomiczne. Maja być użyteczne, szybkie, a jednocześnie gwarantować nam dostęp do najnowszych technologii. Czy mamy taki model na rynku? Cóż, warto sprawdzić Xperię XZ3. Może to właśnie ten?

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)