Posiadanie zwierząt dobre dla seniorów? Naukowcy znaleźli dowody
Posiadanie zwierząt może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Świadczą o tym wyniki badania, które niedawno ukazały się na łamach czasopisma "JAMA Network Open". Naukowcy zauważyli interesujący związek między posiadaniem zwierząt domowych a funkcjami poznawczymi u osób starszych, szczególnie tych, które mieszkają same.
Najnowsze odkrycia sugerują, że posiadanie zwierząt domowych może wiązać się z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych wśród osób starszych, które żyją samotnie. Naukowcy wysnuli takie wnioski na podstawie badania przeprowadzonego wśród 7945 osób w wieku 50 lat i starszych (średni wiek uczestników badania wynosił 66,3 lat).
Posiadanie zwierząt może nieść sporo korzyści
Eksperci zauważyli, że posiadanie zwierząt wiązało się z wolniejszym spadkiem pamięci werbalnej, płynności werbalnej i ogólnego poznania werbalnego wśród osób starszych żyjących samotnie, ale nie wśród osób mieszkających z innymi. Ustalili również, że posiadanie zwierzaka całkowicie przeciwdziałało negatywnym skutkom samotnego życia na pamięć werbalną, płynność werbalną i ogólne poznanie werbalne.
Funkcje poznawcze wiążą się przede wszystkim z pamięcią, zdolnością do uczenia się nowych informacji, mową, czytaniem ze zrozumieniem czy komunikacją. Wraz z wiekiem mogą one ulec pogorszeniu, co wpływa na jakość życia. Wspomniane badanie wskazywało na spowolnienie pogarszania się pamięci werbalnej, czyli przechowywania słownego zapisu treści myśli, a także płynności werbalnej, którą można określić jako biegłość w posługiwaniu się słownictwem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Test łącza światłowodowego Play 5 Gbps
Zdaniem naukowców potrzebne są jednak dalsze badania, aby ostatecznie ocenić, czy posiadanie zwierząt domowych spowalnia pogarszanie się funkcji poznawczych u osób starszych żyjących samotnie. Serwis Earth.com zwraca uwagę, że nie są to pierwsze badania wskazujące na pozytywny wpływ posiadania zwierząt domowych na funkcje poznawcze. W przypadku części z nich wyniki były podobne, ale pojawiały się również analizy, które nie wykazywały znaczącego związku między tymi czynnikami. Jak wyjaśnia Earth.com, tę rozbieżność można przypisać różnicom w projektach badań oraz stosowanych testach poznawczych. Konieczne są jednak bardziej złożone analizy.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski