Pościel, ręczniki, koce - jak często należy prać?

Pościel, ręczniki, koce - jak często należy prać?

Pościel, ręczniki, koce - jak często należy prać?
Źródło zdjęć: © X-news/inne:
13.04.2016 10:55

Pościel i ręczniki to tekstylia codziennego użytku. Jak często należy je prać? - Ręczniki najlepiej prać raz w tygodniu, w okresie letnim najlepiej co trzy dni - radziła w "Dzień Dobry TVN" Kinga Petrus, która prowadzi blog o prowadzeniu domu. - Pościel najlepiej gdybyśmy zmieniali raz na dwa tygodnie, koce wystarczy prać raz w miesiącu. Najbardziej szkodliwe dla naszych organizmów są odchody roztoczy, które gromadzą się w tego typu tekstyliach.

Zwykle wydaje nam się, że skoro dbamy o higienę i tylko wycieramy ręcznikiem nasze ciało, to zachowa on na długo swoją świeżość. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że kiedy wycieramy się, ścieramy naskórek, zaś wilgoć powstała w ręczniku jest korzystnym środowiskiem do rozwoju wszelkich roztoczy, grzybów i bakterii. Zatem jeśli nie jesteśmy w stanie wysuszyć całkowicie ręcznika, to powinniśmy go wymieniać przynajmniej raz na trzy dni. Gdy czujemy nieprzyjemny zapach, to znak, że zaczęły się tam namnażać bakterie i niezwłocznie powinniśmy go wyprać.

Obraz
© (fot. Fotolia / ricardoferrando)

Koce powinniśmy prać raz w miesiącu. Nawet jeśli nie korzystamy z nich tak często, to gromadzi się na nich kurz, który może być szczególnie szkodliwy dla osób borykających się z różnymi uczuleniami.

Jeśli chodzi o łóżko - jest to raj dla roztoczy. Dlatego tak ważne jest zmienianie pościeli przynajmniej raz na dwa tygodnie. Oczywiście jeśli jesteśmy alergikami to powinniśmy robić to znacznie częściej. Warto również pamiętać o prasowaniu poszewek, ponieważ roztocza giną w wysokiej temperaturze. Nie zapominajmy także o wietrzeniu pościeli. Jest to doskonały sposób na pozbycie się mikroskopijnych pajączków.

_ Źródło: xnews / deccoria _

ag

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)