Portal łączący Wilno i Lublin. Obraz jak z filmu science-fiction!

Portal Lublin-Wilno
Portal Lublin-Wilno
Źródło zdjęć: © rozdroza.com

31.05.2021 09:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Futurystyczny portal połączył Wilno i Lublin. Przechodnie mogą dzięki niemu obserwować w czasie rzeczywistym życie mieszkańców miasta oddalonego o setki kilometrów. Czym jest ten niecodzienny obiekt i dlaczego powstał?

Przestrzeń miejska w Lublinie została wzbogacona o interesujący obiekt. Na placu Litewskim został właśnie uruchomiony portal w kształcie okręgu, który pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym tego, co dzieje się w okolicy dworca kolejowego w stolicy Litwy.

Za pośrednictwem łącza internetowego, na ogromnych, okrągłych ekranach wyświetlany jest obraz z miasta znajdującego się "po drugiej stronie". W jakim celu powstał?

Portal jest instalacją, która ma integrować i jednoczyć po roku pandemii, gdy doświadczyliśmy izolacji. Mieszkańcy Lublina przyzwyczaili się do tego, że możemy odwiedzić sąsiadów w Wilnie, Kijowie. Było to bardzo łatwe i nagle stało się dramatycznie trudne. - mówił w rozmowie z Radiem Lublin Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

Nie chcemy zgodzić się na sytuację, w której wyrastają przeszkody, które uniemożliwiają nam odwiedzenie sąsiadów, podanie im ręki. Tym co mogliśmy zrobić, to otworzyć symboliczne okno, żeby skomunikować się - dodał.

Czyj to pomysł?

Projekt zrealizowało miasto Lublin przy udziale Urzędu Miasta Wilna, Fundacji Benediktas Gylys i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".

W planach jest budowa portali, które połączą Wilno z Londynem oraz Rejkiawikiem. Spacer po stolicy Litwy będzie wobec tego świetną okazją, by zwiedzić kawałek świata.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)