Porozumienie zapobiegnie pozwom?

Porozumienie zapobiegnie pozwom?

19.10.2007 10:30

Przedsiębiorstwa internetowe i producenci treści porozumieli się co do zasad postępowania z treściami chronionymi prawami autorskimi. Celem porozumienia jest z jednej strony przestrzeganie praw autorskich, a z drugiej - ochrona serwisów przed pozwami o ich naruszenie.

Wielkim nieobecnym porozumienia jest Google, którego serwis - YouTube - uruchomił niedawno filtry, mające uniemożliwiać umieszczanie w nim pirackich treści. Wśród firm, które się porozumiały są: Walt Disney Co., Viacom Inc., CBS Corp., NBC Universal, News Corp., Microsoft, MySpace, Veoh Networks i Dailymotion.

Umowa przewiduje, że serwisy internetowe zainstalują filtry uniemożliwiające umieszczanie w nich nielegalnych treści. Z drugiej strony właściciele praw autorskich zobowiązali się nie pozywać serwisów do sądu, jeśli pomimo ich wysiłków jakieś pirackie treści do nich trafią. Porozumienie odnosi się tylko i wyłącznie do serwisów, które pozwalają użytkownikom na umieszczanie w nich treści. Nie dotyczy więc np. wyszukiwarek czy serwisów pocztowych.

YouTube, pomimo zastosowania filtrów, nie stanie się automatycznie częścią porozumienia. Technologia użyta w wypadku tego serwisu pozwala na umieszczenie pirackiego materiału, a dopiero później jest w stanie go wykryć i usunąć. Wspomniane porozumienie mówi natomiast o zastosowaniu takiej technologii, która w ogóle nie będzie pozwalała na umieszczanie nielegalnych treści.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)