Porażka Microsoftu? PlayStation 4 bije na głowę nowego Xboksa

Porażka Microsoftu? PlayStation 4 bije na głowę nowego Xboksa
Źródło zdjęć: © dalvenjah / Wikimedia Commons / CC

17.02.2014 11:01, aktual.: 17.02.2014 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft ma twardy orzech do zgryzienia. Konsola nowej generacji giganta z Redmond sprzedaje się znacznie gorzej, niż konkurencyjne PlayStation 4. I choć jest ona liczona w milionach sztuk, Amerykanie mają powody do obaw. Tylko w USA na jedną sprzedaną konsolę Xbox One przypadają aż dwa urządzenia Sony.

Według badań przeprowadzonych na rynku amerykańskim przez ekspertów z firmy NPD data, PlayStation 4 było najpopularniejszą konsolą w styczniu 201. roku. Sony z wynikiem sprzedaży 280 tys. egzemplarzy swojego urządzeniu w USA bije na głowę Microsoft, którego Xbox One sprzedał się w liczbie 145 tys. sztuk. Wyniki sprzedaży na całym świecie są nieco bardziej optymistyczne dla Microsoftu, jednak nadal dużo słabsze od konkurencji. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez VGChartz, do tej pory na świecie sprzedano już 3,4 mln konsol Xbox One (24 proc. udziału w rynku), ale PlayStation 4 sprzedaje się dużo lepiej. Sony może pochwalić się wynikami sprzedaży na poziomie 5,2 mln sztuk, co daje Japończykom 36,3 proc. udziału w rynku. A nie zapominajmy, że Sony ma w swoim potfolio jeszcze przenośną konsolę PS Vita, którą kupiło już 7,5 mln graczy na całym świecie.

Microsoft jest w naprawdę kiepskiej sytuacji, gdyż trzeba pamiętać, że PS4 nie miało jeszcze premiery na swoim rodzimym rynku –. ta jest zaplanowana na 22 lutego 2014 roku. Japończycy wciąż zmagają się z trudnościami związanymi z zapewnieniem dostaw do USA, gdzie konsola już dawno została wyprzedana, a zaledwie w ciągu 24 godzin od premiery sprzedaż osiągnęła 1 mln egzemplarzy urządzenia.

Dlaczego konsola Microsoftu nie sprzedaje się tak dobrze, jak ta od Sony?

Powodów może być mnóstwo, jednak największą przewagą PS4 nad Xboksem One jest cena. Konsola Microsoftu jest aż o 10. dolarów droższa od konkurenta. Jak pokazują badania rynkowe, 500 dolarów jakie trzeba zapłacić za nową generację Xboksa skutecznie odstrasza nabywców. Należy jednak pamiętać, że do zestawu z Xbox One dołączony jest kontroler Kinect, który mocno winduje cenę. Microsoft jednak stanowczo broni ustalonej kwoty. Dodatkowym atutem konsoli Sony jest nieco większa moc urządzenia, która przekłada się na lepsza grafikę.

Konsola do gier nie jest najważniejszą gałęzią biznesu Microsoftu. Dlatego słabe wyniki sprzedaży nie wpłyną mocno na kondycję finansową giganta. Problemy te mogą jednak odbić się czkawką firmie Electronic Arts, która jest bardzo mocno powiązana z Microsoftem. Ale wojna na rynku konsol nowej generacji dopiero się rozpoczęła i jest jeszcze we wczesnej fazie. Trzeba pamiętać, że zaraz po premierze PlayStation 3 Sony także miało poważne problemy ze sprzedażą swojej nowej konsoli z uwagi na bardzo wysoką cenę. Ta stopniowo była jednak obniżana, w efekcie czego PS3 zaczęło sprzedawać się lepiej niż Xbox 360.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Polsce na razie zadebiutowała tylko konsola Sony. Według nieoficjalnych informacji, Microsoft zamierza wprowadzić na nasz rynek nową generację swojej konsoli dopiero pod koniec 201. roku. Mimo to rynek konsol do gier ma się dobrze w naszym kraju. Polacy jednak wciąż wybierają konsole starszej generacji. Xbox 360, mimo leciwego wieku, dalej jest u nas numerem jeden sprzedażowych rankingów.

Źródło: VGChartz / Business Insider / CHIP / SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)