Poradnik pożegnalny…

Poradnik pożegnalny…

Poradnik pożegnalny…
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
02.08.2012 12:42, aktualizacja: 13.08.2012 16:10

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Ta ludowa prawda właśnie sprawdza się w moim przypadku. Poniższy teks jest przecież ostatnim, dzięki któremu mogłem dzielić się z Wami ...

Cześć!

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Ta ludowa prawda właśnie sprawdza się w moim przypadku. Poniższy teks jest przecież ostatnim, dzięki któremu mogłem dzielić się z Wami swoimi obserwacjami na temat tabletów marki Asus.

Na zakończenie naszej wspólnej przygody przygotowałem dla Was krótki poradnik manualnej aktualizacji Prime’a do najnowszej wersji oprogramowania. Opiszę, w jaki sposób ja przeprowadziłem aktualizację systemu operacyjnego Prime’a TF201 z HoneyComb 3.0 do Ice Cream Sandwich 4,0.
Szczegóły całego procesu znajdziecie poniżej.

W celu przeprowadzenia aktualizacji będziemy potrzebować:

  1. Plików instalacyjnych nowego systemu, te znajdują się pod adresem, który specjalnie dla Was skróciłem - http://tnij.org/asusprime. Ściągamy skompresowany plik z serwera na komputer i dwukrotnie go rozpakowujemy na dysk, zapisując wszystkie pliki na dysk komputera.
  1. Program root’ujący nasz androidowi system, czyli nadający naszemu tabletowi prawa administratora systemowego. Programów tego typu jest bardzo dużo. Ja korzystałem i polecam zarazem programviperMOD PrimeTime. Program ściągamy i instalujemy na naszym komputerze. Plikiem rozruchowym programu jest viperMOD PrimeTime v4.6.exe.
  1. Możliwość uruchomienia terminalu konsoli systemowej androida, aby wpisać w niej odpowiednie komendy rozpoczynające aktualizację. W tym celu najlepiej odpowiedniego programu poszukać bezpośrednio na Gogle Play. Korzystałem i polecam Android Terminal Emulator.
  1. Naładowaną baterię naszego Prime’a. Jest to niezbędne, żeby przeprowadzić aktualizacje. Bez ponad 60% wartości stanu baterii cały proces aktualizacji zostanie zatrzymany już na jego początku. Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, że nasz Prime ma odpowiednio duży zapas w baterii urządzenia.
  1. Sprawny kabelek, którym podłączamy nasz tablet do komputera. Jeżeli nie wiesz, gdzie on jest, to od razu wyjaśniam, że jest on elementem ładowarki. Wystarczy odpiąć wtyczkę USB od końcówki, którą wkładamy do gniazdka, aby otrzymać móc podpiąć urządzenie do komputera.

Zdaje sobie sprawę, że powyższe wymagania mogą dla niektórych wyglądać troszkę strasznie. Ale nie musicie się niczego obawiać. Jeżeli tylko będziecie postępować zgodnie z tym, co poniżej napisałem, nic niepożądanego nie powinno się wydarzyć.

Zatem do dzieła!

Etap I
Podłączamy naszego Prime’a kabelkiem z pkt 5 do naszego komputera. Gdy tylko pecet rozpozna urządzenie, na ekranie pojawi się okienko uprawniające nas do zajrzenia na przestrzeń dysku naszego urządzenia. Następnie odpowiednio przekopiowujemy pliki z rozpakowanego w pkt 1 archiwum do odpowiednich folderów. Folder META-INF w całości przenosimy na dysk naszego urządzenia. Natomiast plik Blob umieszczamy w dowolnie nam wybranym miejscu, jednak ja sugeruje umieszczenie go bezpośrednio na dysku, bez wrzucania go w żaden folder. Ułatwi nam to późniejsze dotarcie do niego w kolejnym etapie.

W trakcie kopiowania, może pojawić się okno ostrzegające nas przed kopiowaniem.
Mimo to, rozpoczynamy ten bezpieczny proces.

Etap II

Kolejnym krokiem w całym przedsięwzięciu jest nadanie nam praw administratora systemu. W tym celu upewniamy się, że nasz Prime jest nadal podłączony i wykryty przez system naszego komputera. Następnie uruchamiamy, zainstalowany wcześniej program
ViperMOD Prime Time. W czarnym okienku, które właśnie się pojawiło wybieramy opcję numer cztery– Unroot. W tym celu klikamy odpowiednią cyfrę na klawiaturze numerycznej i wciskamy ENTER. W tym momencie rozpoczyna się proces root’owania systemu. Jest to w zupełności bezpieczne działanie, i jeżeli tylko nie obudzi się w nas ciekawska dusza, nic nieprzyjemnego nie ma prawa się stać z naszym urządzeniem. Proces sam w sobie może trwać nawet kilka minut. Więc spokojnie czekajmy, aż pojawi się okienko informujące o jego zakończeniu.

Root’owanie może trwać kilka minut. Po wszystkim zamykamy program.

Etap III
Mając już pewność, że nasze urządzenie posiada prawa administratora, możemy je już odłączyć je od komputera. Teraz, pracując tylko bezpośrednio na tablecie jesteśmy w stanie przystąpić do ostatniej fazy procesu aktualizacji. W tym celu uruchamiamy program Android Terminal Emulator, opisany w pkt 3 naszej listy. Korzystając z klawiatury, wpisujemy dokładnie formuły w odpowiedniej kolejności:

  1. Wpisujemy „su” (bez cudzysłowu) i wciskamy ENTER – dzięki temu nasz terminal zyskuje prawa administratora – super user’a.
  1. Wpisujemy formułę “dd if=/sdcard/blob of=/dev/block/mmcblk0p4” (również bez cudzysłowu) I wciskamy ENTER. Na ekranie urządzenia przez 5-20 minut będzie samodzielnie przeprowadzał się proces przygotowujący system do aktualizacji.

Formuła sdcard w wierszu oznacza, że plik Blob znajduje się bezpośrednio na dysku urządzenia. W przypadku, kiedy plik znajdowały się jeszcze w jakimś folderze, wartość wiersza musiała by zostać zaktualizowana o ten adres.
Na przykład gdyby plik znajdował się w folderze AAA to formuła wyglądałaby tak: dd if=/sdcard/AAA/blob of=/dev/block/mmcblk0p4

  1. Gdy na niebieskim ekranie aplikacji pojawią się wiersze: 1068769+1 records in 1068769+1 records out 547210197 bytes transferred in 153.991 secs (3553520 bytes/sec)

Należy zrestartować urządzenie. W tym celu wystarczy przytrzymać przycisk usypania/budzenia tabletu (znajduje się na w lewym górnym rogu sprzętu) i przytrzymać go przez około 5 sekund. W oknie, które się pojawi wybieramy opcję wyłącz. Po całkowitym zaprzestaniu pracy urządzenia, włączamy Prime’a w ten sam sposób, w jaki go wyłączyliśmy.

  1. W trakcie boot’owania *się tabletu (przygotowywania do pracy) rozpoczyna się automatyczna aktualizacja oprogramowania do wersji *Ice Cream Sandwich 4.0. Należy cierpliwie obserwować postęp instalacji, który powinien zakończyć się w ciągu około 10 minut.

Etap IV
Plik Blob, możemy już usunąć z przestrzeni naszego dysku, ponieważ nie będzie on nam już dłużej potrzebny. Prawa administratora, które wcześniej sobie nadaliśmy, aby przeprowadzić update, zostają też samoistnie unieważnione, przez co nie musimy się już martwić o to, że cos przez przypadek namieszamy.

Prawda, że niebyło to takie trudne, jak na początku się wydawało :)

Sugeruję tylko, aby zachować na komputerze wszystkie pliki i programy użyte przy całym procesie aktualizacji. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będziemy potrzebowali jeszcze raz przejść przez cały ten proces. Piszę o tym, dlatego, że po wybraniu w ustawieniach systemowych opcji „Ustawienia Fabryczne”, bardzo prawdopodobne, że razem ze skasowanie wszystkich danych na tablecie, usunięta zostanie również aktualizacja.
Po co mielibyśmy to robić z naszym kompletnym centrum multimedialnej rozrywki? Tego nie wiem, ale taka opcja jest dostępna i należy to uszanować.

Krok po kroku udaje nam się szybko i bezboleśnie przejść przez wszystkie etapy procesu.
W ten oto sposób stajemy się świeżo upieczonymi użytkownikami najnowszego systemu Android 4.0. Zapraszam Was do samodzielnego odkrywania funkcjonalności tabletów Asus Transformer Prime oraz Transformer Pad.

Świetnie bawiłem się testując dla Was obydwa tablety. Dzięki firmie Asus nauczyłem się, czym tak naprawdę powinna być mobilność, wielozadaniowość i wygoda płynąca z korzystania z tabletu. Mam nadzieję, że dzięki moim testom i spostrzeżeniom udało mi się zainteresować osoby nieposiadające jeszcze tabletu, do tego, aby wspólnie ze mną dostrzegły ogrom jego możliwości

Pozdrawiam
ATPholic@gmail.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)