Poradnik: Jak się zabezpieczyć przed śledzeniem naszej aktywności w internecie?

Poradnik: Jak się zabezpieczyć przed śledzeniem naszej aktywności w internecie?

Poradnik: Jak się zabezpieczyć przed śledzeniem naszej aktywności w internecie?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
07.06.2016 11:37, aktualizacja: 12.08.2016 14:35

Niemal połowa internautów nie jest zadowolonych z tego, że strony internetowe śledzą ich lokalizację i aktywność online, ale nie robią jednocześnie niczego w tej sprawie. Jakie mamy pojęcie o internecie? Otóż, niewielkie. I często zwyczajnie mylne.

Uważamy, że typowe czynności online, takie jak zakupy, czatowanie czy planowanie podróży, są zapisywane i przechowywane przez różne serwisy. Jesteśmy przekonani, że sprzedawcy internetowi mogą wykorzystywać dane klientów, dotyczące przeglądania stron internetowych, dostosowując swoje reklamy tak, aby odpowiadały preferencjom użytkownika. Wierzymy w to, że liczniki odwiedzin, narzędzia analizy ruchu oraz portale społecznościowe również nieustannie "obserwują" użytkowników internetu, śledzą, co robią online oraz gdzie znajdują się podczas tej aktywności.

To wnioski z quizu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab pt. _ Czy jesteś cyber-łebski? _. Ujawnił on niepokojący brak świadomości wśród konsumentów odnośnie sposobu ochrony swojej prywatności online.

Co robisz by się chronić w sieci?

Nawet jeśli użytkownicy nie mają nic do ukrycia, myśl, że ogromne ilości informacji na ich temat mogą być przechowywane, sprzedawane osobom trzecim, a nawet ujawniane szerszej społeczności internetowej, jest niepokojąca. Większości użytkowników (79 proc.) nie podoba się fakt, że jest śledzona, a mimo to 41 proc. nie robi nic, aby się przed tym uchronić. Aż jedna na dziesięć osób (9 proc.) nie była nawet świadoma tego, że jest obiektem śledzenia online.

- Konsumenci nie czują się dobrze z tym, że pewne organizacje śledzą ich aktywność w sieci. Nie można ich za to winić. Dane uzyskane w wyniku obserwacji pozwalają reklamodawcom, ale też wrogim użytkownikom, podejrzeć życie innej osoby; dowiedzieć się, gdzie wychodzi i jakie strony odwiedza. Jednak sedno problemu tkwi w tym, że wielu użytkowników po prostu nie posiada wystarczającej wiedzy, jeśli chodzi o zabezpieczenie się przed śledzeniem online. Są zaniepokojeni, ale nic nie robią w tej sprawie. Co gorsza, mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy, że narażają swoją prywatność - powiedział David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Ponieważ tylko jedna czwarta konsumentów korzysta z trybu prywatności w swojej przeglądarce, a 11 proc. stosuje specjalną wtyczkę dla jej zachowania, wiele pracy trzeba jeszcze włożyć w to, aby wszyscy konsumenci chronili swoje osobiste preferencje i zachowania w sieci.

Jak chronić się w sieci?

Eksperci przygotowali kilka porad, które pozwolą użytkownikom na zwiększenie prywatności online:

*1. *Po pierwsze zmień niektóre ustawienia przeglądarki, np. wyłącz automatyczną instalację dodatków, zablokuj podejrzane strony internetowe i okienka wyskakujące, ustaw obowiązkowe sprawdzanie certyfikatów SSL i zablokuj ciasteczka firm trzecich.
*2. *Podczas instalowania nowego darmowego oprogramowania usuń zaznaczenie z opcji, które pozwalają umieszczać w systemie dodatkowe paski narzędzi, wtyczki i rozszerzenia. W przeciwnym razie mogą one – całkowicie legalnie – zostać wykorzystane w celu gromadzenia danych, dotyczących klientów. Warto także pamiętać, że usunięcie raz zainstalowanych dodatków tego typu może być bardzo kłopotliwe.
*3. *W miarę możliwości korzystaj ze stron HTTPS (tak powinien rozpoczynać się adres strony). Litera „S”, znajdująca się na końcu tego ciągu, oznacza, że ruch jest szyfrowany. Unikaj korzystania z usług pocztowych, portali społecznościowych oraz witryn handlu elektronicznego, które nie oferują połączenia HTTPS.
*4. *Używaj dwóch różnych przeglądarek – jednej do podstawowych usług online (portale społecznościowe, poczta WWW, narzędzia zwiększające wydajność, handel elektroniczny), a drugiej do anonimowego surfowania po internecie – dzięki temu aktywność online nie zostanie powiązana z twoją tożsamością.
*5. *Stosuj szyfrowanie ruchu VPN.
*6. *Korzystaj ze specjalnych funkcji prywatności, takich jak funkcja _ Surfowanie incognito _. Mechanizm ten usuwa informacje o użytkowniku z ruchu sieciowego, dzięki czemu możesz anonimowo cieszyć się zasobami internetu.

słk / Kaspersky

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)