Poradnik: Co zrobić ze starą lodówką, pralką, telewizorem?

Poradnik: Co zrobić ze starą lodówką, pralką, telewizorem?

Poradnik: Co zrobić ze starą lodówką, pralką, telewizorem?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.07.2016 15:38

Lodówka się zepsuła, nowa została kupiona. Co zrobić ze starym i zużytym sprzętem AGD? Można wywieźć na działkę, ale to rozwiązuje problem tylko do czasu. Z pewnością nie warto wyrzucać jej na śmietnik - za to grożą naprawdę wysokie kary. Oto kilka porad, jak radzić sobie z elektroodpadami.

Zacznijmy od tego, czego lepiej nie robić. Przede wszystkim nie warto wynosić na śmietnik dużego ani małego sprzętu AGD (czyli lodówek, pralek, ale też żelazek). Monitor i stary komputer, radio i telewizor też nie powinny znaleźć się na śmietniku ani w punkcie skupu złomu. Dlaczego nie warto tego robić? Bo grozi za to grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Jeśli sprzętu nie można wyrzucać, to na jego opakowaniu (i najczęściej także na obudowie) znajdziecie symbol przekreślonego kontenera.

Jeśli kupujecie nową lodówkę, pralkę lub inne ADG, to sprawa jest prosta - sprzedawca ma obowiązek odebrać od was stary sprzęt. Oczywiście pod warunkiem, że nowy kupujecie z dostawą do domu. Usługa taka jest bezpłatna.

A co, jeśli chodzi o stary monitor lub telewizor, na miejsce którego nie kupujecie nowego sprzętu? Wówczas oddanie tego typu elektroodpadu będzie wymagało trochę inwencji. Przede wszystkim znajdź numer do wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta lub gminy i sprawdź, gdzie możesz odwieźć starą pralkę, lodówkę czy monitor. Obecnie na terenie każdej gminy powinien być przynajmniej jeden taki punkt. Odbiór starego sprzętu jest całkowicie bezpłatny, ale dowóz trzeba zorganizować samemu.

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)