Ponad tysiąc firm zarejestrowanych przez internet

Ponad tysiąc firm zarejestrowanych przez internet
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

08.07.2011 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego, który umożliwia rejestrację firmy przez internet, zarejestrowało się w ten sposób ponad tysiąc przedsiębiorców

W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego, który umożliwia rejestrację firmy przez internet, zarejestrowało się w ten sposób ponad tysiąc przedsiębiorców - poinformował w piątek na konferencji prasowej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Chodzi o system informatyczny Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możliwość zarejestrowania firmy przez internet daje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 lipca 201. r.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

"Najwięcej firm, które zostały zarejestrowane w systemie, to sprzedaż detaliczna, prowadzona przez internet. (...) Jeśli chodzi o geografię, to najwięcej jest z Mazowsza, Śląska, Pomorskiego. System działa dobrze. (...) Zakładanie firmy jest rzeczą dość wyjątkową, dlatego ważne jest, żeby było jak najłatwiejsze" - powiedział na konferencji Pawlak.

Posługując się formularzem CEIDG, każdy obywatel nie wychodząc z domu, może teraz zarejestrować swoją firmę przez internet lub zawiesić jej działalność. CEIDG zapewni także swobodny dostęp do danych ewidencyjnych wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Ponadto za pośrednictwem nowego systemu można zapoznać się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej i poznać prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej następuje w momencie przyjęcia przez system danych z formularza. Ten z kolei zatwierdza je w ciągu 2. godzin (dnia roboczego) od wypełnienia wniosku. Dzięki CEIDG przedsiębiorca może również uzupełniać i aktualizować swoje dane.

Do rejestracji działalności gospodarczej wystarczy: imię i nazwisko przedsiębiorcy, jego data urodzenia, numery: PESEL, NIP i REGON, adres zamieszkania, adres kontaktowy, e-mail oraz określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej (zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności).

Do zawieszenia działalności gospodarczej wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w systemie CEIDG. Działalność zostaje zawieszona w momencie pojawienia się wpisu w ewidencji lub w dniu określonym we wniosku przez przedsiębiorcę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółek cywilnych, wniosek o zawieszenie działalności muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Zawieszenie działalności gospodarczej, w przedsiębiorstwie niezatrudniającym pracowników, może trwać minimalnie 3. dni, maksymalnie 24 miesiące.

CEIDG może służyć także, jako praktyczna wyszukiwarka informacji o przedsiębiorstwach. Dzięki niej przedsiębiorca może znaleźć ważne dane kooperantów np. NIP, z którymi chciałby nawiązać współpracę.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)