Ponad 40 tys. osób obserwowało niebo w tym samym czasie. Polacy chcą pobić nowy rekord

Ponad 40 tys. osób obserwowało niebo w tym samym czasie. Polacy chcą pobić nowy rekord

Ponad 40 tys. osób obserwowało niebo w tym samym czasie. Polacy chcą pobić nowy rekord
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
25.05.2018 12:49

Australijczycy wpisali się do księgi rekordów Guinnessa, bijąc rekord osób, które jednocześnie - choć w wielu miejscach - obserwowały niebo. W 2019 roku wynik chcą przebić Polacy.

Bicie rekordu nastąpiło wieczorem 23 maja. W akcji udział wzięło ponad 40 tysięcy osób w co najmniej 285 miejscach w Australii, ale dokładna liczba uczestników nie jest znana. Wszyscy chętni musieli przez 10 minut obserować Księżyc przez teleskopy - informuje serwis urania.edu.pl. Jedno z największych miejsc, gdzie zebrali się ludzie, pomieściło 3,5 tys. uczestników.

Wynik imponuje, bo poprzedni rekord - również należący do Australiczyków - wynosił niecałe 8 tys. obserwatorów w 37 miejscach. Tegoroczna akcja miała więc dużo większy rozmach. Czy da się ściągnąć więcej osób? W Polsce uważają, że da się.

"Prowadzimy rozpoznanie możliwości zorganizowania w 2019 roku polskiej próby bicia rekordu Guinnessa (albo przynajmniej ustanowienia rekordu Polski) w liczbie osób jednocześnie obserwujących nocne niebo w wielu miejscach. Akcja byłaby przeprowadzona w ramach IAU100, czyli obchodów setnej rocznicy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU)" - pisze serwis urania.edu.pl.

Na razie trwa rozpoznanie terenu i szukanie chętnych, którzy mogliby pomóc w organizacji wydarzenia. Zdaniem pomysłodawców Polska ma szansę na rekord, o czym świadczy chociażby lista mieszkańców. Pod tym względem przewyższamy Australię, więc co za tym idzie - chętnych też powinno być więcej. Czekamy na pierwsze szczegóły dotyczące bicia rekordu przez Polaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)