Ponad 4 godziny dziennie w internecie – oto styl życia polskich nastolatków
Polska młodzież spędza coraz większą część swojego życia w internecie. Dziennie jest to średnio ponad pół godziny więcej czasu niż jeszcze trzy lata temu. Niepokojący trend powinien zwrócić uwagę rodziców, którzy narzędzia do kontroli mają na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze wiedzą, jak z nich korzystać.
Na niepokojące zjawisko coraz częstszego uciekania młodych ludzi do wirtualnego świata zwracają uwagę specjaliści z firmy ESET, na co dzień zajmujący się bezpieczeństwem i związani głównie z oprogramowaniem.
Jak wynika z najnowszego raportu Państwowego Instytutu Badawczego NASK, w Polsce nastolatki spędzają średnio ponad 4 godziny w sieci dziennie. Co piąty badany przyznaje, że każdego dnia poświęca na internet nawet 6 godzin i więcej.
Co nie powinno być zaskoczeniem, jednym z powodów są smartfony. Dzieci w coraz młodszym wieku otrzymują własne urządzenia z dostępem do internetu, przez co sieć staje się naturalnym elementem ich codzienności.
Jak wynika z badań, niemal 94 procent ankietowanych łączy się z internetem właśnie za pośrednictwem smartfonów. Dla porównania, laptop do kontaktu z wirtualnym światem jest wykorzystywany przez mniej niż 58 procent badanych.
Jedyną drogą do zmiany niepokojących statystyk wydaje się być edukowanie dorosłych. Dzisiejsi młodzi rodzice i ci, którzy staną się nimi w najbliższych latach to osoby, które wiążą pierwszy kontakt z internetem z etapem swojej młodości, toteż zaznajamianie z nim swoich dzieci nie wydaje się dla nich zagrożeniem.
Niestety, w praktyce jest inaczej – od tamtego czasu w internecie, a w konsekwencji w smartfonach, pojawiła się masa uzależniających treści, o czym niedawno wspominał nawet prezes firmy Apple.
Rodzice, do dzieła!
Aby zmienić statystyki, to rodzice muszą wziąć sprawę w swoje ręce. Choć wystarczający powinien być dialog i uświadomienie młodego człowieka w zakresie zagrożeń związanych z samym internetem, popularnymi aplikacjami i uzależnieniem, zawsze z pomocą może przyjść kontrola rodzicielska.
Dostęp do sieci można ograniczyć bez problemu z pomocą oprogramowania. O szczegółach możecie przeczytać między innymi w poradniku na łamach dobrychprogramów.