Ponad 35 tabletów z Atomem w przyszłym roku

Ponad 35 tabletów z Atomem w przyszłym roku
Źródło zdjęć: © Intel

13.12.2010 14:59, aktual.: 13.12.2010 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo dość późnego startu Intel nie rezygnuje z podboju rynku tabletów. Na konferencji zorganizowanej przez analityków Barclays Capital szef Intela Paul Otellini zapowiedział, że w pierwszej połowie 2011 roku różni producenci wypuszczą na rynek "minimum 35" tabletów wyposażonych w procesory Atom.

Podczas prezentacji oprócz takich znanych marek jak Acer, Asus, Cisco, Dell, Fujitsu, Lenovo czy Toshiba wymienił również mniejsze firmy (ExoPC, Motion Computing, OpenPeak i WeTab), ale i dostawców usług telekomunikacyjnych AT&T i Avaya. Co ciekawe, nie wspomniał ani o HP (jego Slate 50. jest już na rynku w USA), ani o współpracującym z Intelem przy MeeGo koncernie Nokia. Zresztą niektóre z wymienionych firm zapowiedziały własne tablety z Atomem już kilka miesięcy temu (np. AT&T i OpenPeak) albo właśnie je sprzedają, jak choćby WeTab.

Obraz
© Według informacji Intela w 201. roku ukaże się ponad 35 tabletów z Atomem (fot. Intel)

Prezentacja Paula Otelliniego sugeruje, że większość oczekiwanych na 201. rok tabletów z Atomem będzie działać pod kontrolą Windows 7. Na targach Consumer Electronics Show (CES), które odbędą się na początku styczniu 2011 roku, powinniśmy poznać więcej szczegółów dotyczących przeznaczonej dla tabletów wersji Atoma o nazwie Oak Trail, jak również tabletowego wariantu Windows 7. Jak można zauważyć na jednym ze slajdów prezentowanym w czasie konferencji, tablety z Atomem od kilku producentów mają działać także pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Android. Najprawdopodobniej w tym przypadku będzie wykorzystany dostosowany do tabletów i niedawno oficjalnie zapowiedziany system Android Honeycomb.

Natomiast dopiero w drugiej połowie przyszłego roku mają się wreszcie pojawić smartfony z procesorem x8. Atom. Otellini nie ujawnił jednak, czy będzie on bazował na przedstawianej od lat 45-nanometrowej platformie Moorestown z CPU Lincroft, która wykorzystuje jeszcze wprowadzoną w 2008 roku mikroarchitekturę Bonnell, czy też już na 32-nanometrowej platformie Medfield jako SoC (System on Chip) z mikroarchitekturą Atoma drugiej generacji Saltwell.

Najwyraźniej Otellini zdaje sobie sprawę, że na zapowiadane sukcesy Atoma w segmencie najmniejszych przenośnych urządzeń przyjdzie jeszcze długo poczekać.Wskazał jednak na rosnące obroty jego firmy na rynku systemów osadzonych, które obecnie przekraczają miliard dolarów, oraz długotrwałe fazy migracji w przeszłości. Przypomniał, że procesory x86 bardzo wolno przebijały się także na rynek serwerów, aż w końcu go podbiły.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Komentarze (0)