Pompy ciepła Ariston NUOS - wykorzystują energię czerpaną z powietrza

Pompy ciepła Ariston NUOS - wykorzystują energię czerpaną z powietrza
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.09.2012 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wraz ze wzrostem cen konwencjonalnej energii poszukujemy coraz tańszych i wydajniejszych metod pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Urządzenia firmy Ariston wykorzystują energię czerpaną z powietrza.

Ekologiczne i tańsze pozyskiwanie energii nie jest w Polsce łatwe zarówno przez słabe nasłonecznienie, chłodny klimat, jak i wysokie koszty z tym związane. Dla większości osób barierą są wysokie koszty początkowe, sięgające nawet do 40 tys. zł oraz skomplikowana instalacja.

Firma Ariston proponuje kolejne rozwiązanie tego problemu, a mianowicie pompy powietrze-woda z serii NUOS i NUOS EVO. Urządzenia są stosunkowo niewielkie, dzięki czemu mogą być instalowane wewnątrz lub częściowo na zewnątrz budynków (w wersji split). Pompy ciepła bazujące na energii pozyskiwanej z powietrza w odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów. Wiszące pompy powietrze-woda wystarczy zamontować na ścianie, wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Dzięki temu rozwiązaniu instalację można w przyszłości rozbudowywać. Urządzenia produkują ciepłą wodę bez względu na temperaturę źródła, z którego pobierają energię. Przy odpowiedniej temperaturze, nie mniejszej niż -7 °C, pompy NUOS wykorzystują naturalny cykl termodynamiczny polegający na pobieraniu ciepła z powietrza i oddawaniu go wodzie. Czynnik chłodzący odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ulega sprężeniu, co powoduje zwiększenie ciśnienia i dalszy wzrost jego temperatury. Tak wytworzona energia jest później przekazywana wodzie.

Pompy NUOS EVO podgrzewają zmagazynowaną w zbiorniku wodę do 62°C. Przy niższych temperaturach otoczenia urządzenie działa w trybie podgrzewacza elektrycznego, używając wbudowanej grzałki elektrycznej. NUOS i NUOS EVO można również montować wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, takich jak kotłownia, suszarnia czy nawet łazienka. Przy zapewnieniu wywiewu schłodzonego powietrza na zewnątrz, urządzenie będzie pobierać ogrzane powietrze i produkować ciepłą wodę przez cały rok.

Ceny pomp wynoszą od 4047 do 9095 złotych z VAT.

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)