Pomoc dla osób, które utraciły dane w powodzi
W wyniku burz oraz podtopień, które nawiedziły w ostatnich dniach Polskę, dziesiątki firm, instytucji i prywatnych użytkowników komputerów mogło stracić najważniejsze dane zapisane na dyskach zalanych bądź spalonych komputerów. Specjaliści firmy Kroll Ontrack z największego laboratorium odzyskiwania danych w Polsce i Europie Środkowej zdecydowali się zaoferować im pomoc w odzyskaniu najważniejszych dokumentów na preferencyjnych warunkach. Wszyscy poszkodowani otrzymają 50% rabat.
Kontakt komputera z wodą to sytuacja krytyczna, w której użytkownicy komputerów w sposób szczególny narażeni są na utratę danych. Podobnie jest w przypadku spalenia komputera, który podłączony jest do sieci, w której podczas burzy nastąpiło zwarcie. Prawidłowe zachowanie w takiej sytuacji gwarantuje odzyskanie nawet wszystkich utraconych danych, jednak by tak się stało, dysk lub inny nośnik danych musi trafić do specjalistów, którzy jedynie w specjalnym laboratorium mają możliwość przywrócenia utraconych plików.
- Zalanie bądź spalenie komputera podczas powodzi czy burzy najczęściej oznacza utracenie wszystkich zapisanych na nim danych, o czym przekonały się setki mieszkańców Czech podczas powodzi w roku 2006. Dane te można jednak przywrócić, przesyłając dysk do specjalnego laboratorium odzyskiwania danych. By pomóc osobom, które utraciły dane w wyniku ostatnich burz i podtopień w Polsce, oferujemy im 50-cio procentową zniżkę na odzyskanie danych z ich komputerów i innych urządzeń cyfrowych. Muszą oni jednak pamiętać, że ważny jest czas reakcji, ponieważ elementy nośników wskutek działania wody ulegają korozji – mówi Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack w Polsce.
Porady specjalistów Kroll Ontrack dotyczące bezpieczeństwa danych po zalaniu komputerów:
• Nie należy podłączać dysku do zasilania. Wskutek zalania elektroniki dysku podłączenie zasilania spowoduje dodatkowe problemy: od spalenia elektroniki dysku (zewnętrznej i/ lub wewnętrznej) po całkowite zniszczenie nośnika.
• Nie należy osuszać, ani dopuścić do samoistnego wyschnięcia zalanego nośnika danych. Osuszenie i uruchomienie tego elementu może spowodować bezpowrotną utratę zapisanych na nim informacji.
• Mokry nośnik powinien zostać zawinięty w wilgotny ręcznik, włożony do worka antyelektrostatycznego i bezzwłocznie dostarczony, np. pocztą kurierską, do najbliższego laboratorium data recovery.
• Zabrudzone nośniki wymagają natychmiastowego, gruntownego czyszczenia w sterylnych, laboratoryjnych warunkach. Niedokładne oczyszczenie, dopuszczenie do wyschnięcia i uruchomienie zalanego wcześniej nośnika może spowodować bezpowrotną utratę danych.
• W przypadku zalania nośnika danych nie należy stosować oprogramowania służącego do samodzielnego odzyskiwania danych.