Polskie IT dominuje w Europie

Polskie IT dominuje w Europie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

05.11.2012 12:55, aktual.: 05.11.2012 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie firmy dominują międzynarodowy rynek. Aż 72 proc. najszybciej rozwijających się spółek Europy Środkowej to przedsiębiorstwa z Polski.

Tegoroczny ranking głównej kategorii "Deloitte Technology Fast 50 - Europa Środkowa" zdominowany został przez spółki, tzw. ISVs (Independent Software Vendors) oferujące rozwiązania IT (55 proc. wszystkich firm z rankingu). Zestawienie przedstawia najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu, pod względem tempa wzrostu ich przychodów operacyjnych. Aż 36 z 50 wybranych w głównej kategorii firm, to spółki polskie - jest to imponujący wynik plasujący polski sektor IT i internet bardzo wysoko w rankingu europejskim.

Polska nadal jest traktowana jako "zielona wyspa do inwestowania" Rośnie wartość polskiego eksportu IT

Wartość polskiego eksportu IT, według niektórych danych to około 1,5 mld EUR z wyraźną tendencją wzrostową. Według badań z 2010 roku przeprowadzonych przez biuro DiS na próbce 100 spółek IT będących najbardziej aktywnymi na rynkach zewnętrznych, cztery najpopularniejsze kierunki sprzedaży polskich firm IT to: Niemcy (prawie połowa), USA, Czechy oraz Francja. Zdaniem międzynarodowych ekspertów z branży, (biorąc pod uwagę wciąż niskie koszty pracy oraz ponadprzeciętną jakość usług) polskie spółki mają olbrzymi potencjał zaistnienia ze swoimi rozwiązaniami i usługami IT na innych, ciekawych rynkach takich jak: Skandynawia, Wielka Brytania, Izrael, Włochy, Ameryka Południowa czy Turcja. Jest to strategia dywersyfikacji.

Polski rynek był dobrze zarządzany w kryzysie

Polska i jej rynek ITC, mądrze zarządzany w okresie spowolnienia gospodarczego, pozostaje jednym z niewielu krajów europejskich, których nie dotknął drastycznie kryzys. Jest to dobry znak dla międzynarodowych firm IT, chcących zlokalizować swoje centra wdrożeń i sprzedaży produktów w Polsce. Wartość polskiego rynku ITC porównywalna jest do rynku szwedzkiego, wynosi około 10 mld EUR, z 9 proc. dynamiką wzrostu w 2011 roku. Według badania przeprowadzonego w 2010 i 2011 roku, na próbie wiodących 200 firm w Polsce, 90 proc. z nich wierzy w pozytywne prognozy wzrostu branży IT w roku 2012. Z punktu widzenia międzynarodowych firm IT, które mają aspiracje ekspansji sprzedażowej, Polska nadal jest traktowana jako "zielona wyspa do inwestowania" w Europie i "złota brama" do dalszego rozwoju na rynkach wschodnich, takich jak Rosja.

Źródło: TBK Consult

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także