Polskie IT dominuje w Europie

Polskie IT dominuje w Europie

Polskie IT dominuje w Europie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.11.2012 12:55, aktualizacja: 05.11.2012 14:45

Polskie firmy dominują międzynarodowy rynek. Aż 72 proc. najszybciej rozwijających się spółek Europy Środkowej to przedsiębiorstwa z Polski.

Tegoroczny ranking głównej kategorii "Deloitte Technology Fast 50 - Europa Środkowa" zdominowany został przez spółki, tzw. ISVs (Independent Software Vendors) oferujące rozwiązania IT (55 proc. wszystkich firm z rankingu). Zestawienie przedstawia najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu, pod względem tempa wzrostu ich przychodów operacyjnych. Aż 36 z 50 wybranych w głównej kategorii firm, to spółki polskie - jest to imponujący wynik plasujący polski sektor IT i internet bardzo wysoko w rankingu europejskim.

Polska nadal jest traktowana jako "zielona wyspa do inwestowania" Rośnie wartość polskiego eksportu IT

Wartość polskiego eksportu IT, według niektórych danych to około 1,5 mld EUR z wyraźną tendencją wzrostową. Według badań z 2010 roku przeprowadzonych przez biuro DiS na próbce 100 spółek IT będących najbardziej aktywnymi na rynkach zewnętrznych, cztery najpopularniejsze kierunki sprzedaży polskich firm IT to: Niemcy (prawie połowa), USA, Czechy oraz Francja. Zdaniem międzynarodowych ekspertów z branży, (biorąc pod uwagę wciąż niskie koszty pracy oraz ponadprzeciętną jakość usług) polskie spółki mają olbrzymi potencjał zaistnienia ze swoimi rozwiązaniami i usługami IT na innych, ciekawych rynkach takich jak: Skandynawia, Wielka Brytania, Izrael, Włochy, Ameryka Południowa czy Turcja. Jest to strategia dywersyfikacji.

Polski rynek był dobrze zarządzany w kryzysie

Polska i jej rynek ITC, mądrze zarządzany w okresie spowolnienia gospodarczego, pozostaje jednym z niewielu krajów europejskich, których nie dotknął drastycznie kryzys. Jest to dobry znak dla międzynarodowych firm IT, chcących zlokalizować swoje centra wdrożeń i sprzedaży produktów w Polsce. Wartość polskiego rynku ITC porównywalna jest do rynku szwedzkiego, wynosi około 10 mld EUR, z 9 proc. dynamiką wzrostu w 2011 roku. Według badania przeprowadzonego w 2010 i 2011 roku, na próbie wiodących 200 firm w Polsce, 90 proc. z nich wierzy w pozytywne prognozy wzrostu branży IT w roku 2012. Z punktu widzenia międzynarodowych firm IT, które mają aspiracje ekspansji sprzedażowej, Polska nadal jest traktowana jako "zielona wyspa do inwestowania" w Europie i "złota brama" do dalszego rozwoju na rynkach wschodnich, takich jak Rosja.

Źródło: TBK Consult

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)