Polskie F‑16 przechwyciły rosyjski samolot szpiegujący

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot szpiegujący
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Bolesław Breczko

17.05.2017 13:33, aktual.: 17.05.2017 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

F-16, które w ramach misji NATO "Baltic Air Policing” stacjonują na Litwie, przechwyciły rosyjski samolot Ił-20M – poinformowało dowództwo Allied Air Command (AIRCOM).

Polskie samoloty zostały poderwane z bazy Szawle na Litwie 15 maja po południu. Myśliwce przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczo-zwiadowczy Ił-20 nad Morzem Bałtyckim, dokonały jego identyfikacji i powróciły do bazy. Była to druga akcja natowskich samolotów tego dnia. Godzinę wcześniej poderwane zostały hiszpańskie F-18, które dokonały przechwycenia i identyfikacji rosyjskiego bombowca SU-24.

Obraz
© www.airn.nato.int

Polskie i Hiszpańskie Siły Powietrzne przejęły misję NATO "Baltic Air Policing” na początku maja br. Celem misji jest nadzór, kontrola i reagowanie na incydenty w strefie powietrznej państw bałtyckich. Samoloty są wysyłane do wszystkich niezidentyfikowanych statków powietrznych, które nie przestrzegają międzynarodowych przepisów lotniczych i zbliżają się do stref powietrznych zaprzyjaźnionych państw. *Polskie myśliwce biorą udział w "Baltic Air Policing” od 2006 roku, jednak dopiero w tym roku do tej misji zostały przydzielone polskie F-16. Wcześniej rolę tę pełniły MiGi-29 *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (231)