Polski robot bojowy Perun. Maszyna z Tarnowa nagrodzona Defenderem
Opracowana w Polsce robot Perun może być wyposażona w zróżnicowane uzbrojenie, w tym pociski przeciwpancerne. Innowacyjny sprzęt został podczas MSPO 2022 doceniony prestiżową nagrodą – Defenderem. Czym jest i co potrafi ta maszyna?
10.09.2022 18:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Robot Perun to dzieło Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, zespołu z Wojskowej Akademii Technicznej i firmy Stekop z Białegostoku. Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, gdy twórcy maszyny publicznie prezentują jej możliwości, udostępniając kolejne materiały z prób innowacyjnego sprzętu.
Perun waży około 900 kilogramów, jest wyposażony w czterokołowe podwozie, a napęd zapewnia mu silnik spalinowy. Maszyna może zostać wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3.
ZSMU A3 – moduł bojowy Peruna
ZSMU A3 zawiera głowicę optoelektroniczną pozwalająca na wykrywanie i obserwację celów (kamera dzienna i termalna), dalmierz laserowy o zasięgu 5 km, opcjonalne sensory odpowiedzialne za trójwymiarowe mapowanie otoczenia, a także moduł GPS i detektor, pozwalający na określenie kierunku, z którego padają ewentualne strzały.
Otwarta architektura systemu pozwala na dołączenie do niego także innych modułów, jak sprzęt odpowiedzialny za wykrywanie różnego rodzaju skażeń czy granaty dymne.
Uzbrojeniem ZSMU A3 może być – w zależności od wersji - UKM 2000C albo WKM-Bm, kal. 12,7 mm. Sukcesem zakończyły się również testy Peruna, uzbrojonego w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat. Perun zaliczył także udany, 10-godzinny, autonomiczny patrol, w czasie którego pokonał dystans 50 km.
Robot Perun nagrodzony Defenderem
- Robot może pełnić wszystkie te funkcje, gdzie może zginąć żołnierz, gdyż wszędzie tam, gdzie jest ryzyko śmierci człowieka, lepiej poświęcić maszynę. Pojazd ten może być z powodzeniem użyty w misjach tzw. "3 x N": nudnych, niedostępnych i niebezpiecznych dla człowieka. Potrafi bowiem czuwać na wyznaczonym stanowisku długimi godzinami, bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe. W odróżnieniu od człowieka, robot się nie męczy, nie odczuwa strachu, nie wpada w panikę, krótko mówiąc, nie kieruje się emocjami – tłumaczył podczas prezentacji sprzętu Damian Jarosz z ZM Tarnów.
Zobacz także
Polski robot bojowy został doceniony podczas tegorocznego, Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Perun został nagrodzony Defenderem. To statuetki przyznawane polskim firmom za tworzenie produktów służących podniesieniu bezpieczeństwa Polski.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski