Polski Kościół i nowe technologie

Polski Kościół i nowe technologie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.12.2009 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 tys. zł i tytuł "Parafii Cyfrowego Kontynentu" otrzyma ta z polskich
parafii, która najlepiej realizuje swoją misję za pomocą nowoczesnych środków teleinformatycznych.
Jeszcze tylko do najbliższego wtorku (15 grudnia 2009 r.) można przesyłać zgłoszenia w ramach
konkursu "Cyfrowy Kontynent" organizowanego przez fundację "Opoka" przy Konferencji Episkopatu
Polski, tygodnik Computerworld oraz firmę Polkomtel.

Celem konkursu jest wyłonienie parafii w Polsce, które używają nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych, działając jednocześnie na rzecz społeczności lokalnej. Konkurs ma wspierać proboszczów w ewangelizacji z wykorzystaniem teleinformatyki i popularyzować ją we wspólnocie lokalnej.

Jak podkreślili organizatorzy konkursu, już Jan Paweł II w orędziu "Misja Kościoła w erze komputerów" na XXIV Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 199. r. podkreślał, że "w nowej kulturze komputerów Kościół może szybciej informować świat o swoim credo i wyjaśniać swe stanowisko wobec każdego problemu czy wydarzenia. Może też wyraźniej słyszeć głos opinii publicznej i prowadzić nieustanny dialog z otaczającym go światem, angażując się dzięki temu jeszcze aktywniej we wspólne poszukiwanie rozwiązań dla licznych, palących problemów ludzkości".

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W tym roku papież Benedykt XVI w przesłaniu "Nowe technologie, nowe relacje. Trzeba rozpowszechniać kulturę szacunku, dialogu i przyjaźni" mówił o ewangelizacji cyfrowego kontynentu: "W pierwszych latach Kościoła apostołowie wraz z uczniami szerzyli Dobrą Nowinę w świecie grecko-rzymskim. (...) Dziś głoszenie Chrystusa w świecie nowych technologii wymaga dogłębnego ich poznania, aby móc je potem odpowiednio wykorzystać".

"Dzięki naszemu konkursowi poznamy te wspólnoty parafialne, które podjęły wyzwania z papieskich orędzi" - podkreślił Krzysztof Piądłowski z Fundacji "Opoka". "Jesteśmy też przekonani, że działalność na +cyfrowym kontynencie+ znakomicie łączy się z pracą na rzecz społeczności lokalnej" - dodał.

Komisja konkursowa wybierze trzech uczestników, którzy najlepiej spełniają kryteria konkursowe. Później przedstawiciele komisji pojadą do wytypowanych parafii, by zweryfikować na miejscu, jak wykorzystywane są nowe technologie.

O przyznaniu nagród zwycięzcy będą powiadomieni podczas konferencji "Państwo w mikro- i makroskali. Złoty trójkąt: gospodarka - nauka - samorząd", która odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 25 lutego 2010 r.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (34)