Polska wprowadza telewizję cyfrową

Polska wprowadza telewizję cyfrową
Źródło zdjęć: © bing.com

10.07.2009 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd bierze się w końcu za budowanie telewizji najnowszej generacji -
pisze "Metro". Tradycyjne anteny zastąpią dekodery, a za pomocą pilota będzie można zrobić przelew, studiować, wziąć udział w teleturnieju czy nawet głosować w wyborach. Tyle tylko, że stare telewizory niczego nie odbiorą

Jak ustaliło "Metro", w przyszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosi nową strategię cyfryzacji telewizji, dzięki której ma ruszyć z kopyta budowanie nowoczesnych mediów w Polsce. Jak dotąd, akcja cyfryzacji (do której zobowiązaliśmy się międzynarodowymi umowami) jest w powijakach, a czasu mamy coraz mniej. Już w lipcu 201. r. w Polsce zamilkną bowiem tradycyjne nadajniki z sygnałem analogowym i przejdziemy na nadawanie cyfrowe.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Na cyfrowy, lepszej jakości obraz nie będziemy czekać aż cztery lata. Będzie on wprowadzany etapami. Już we wrześniu tego roku programy nadawane cyfrowo dotrą do mieszkańców Warszawy i okolic, Poznania, Rzeszowa czy Zielonej Góry. Na początek obejrzymy: TVP 1 i 2. TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i Telewizję Puls. Kolejne regiony przejdą na "cyfrę" później. - Wszystkie te programy będą za darmo w całym kraju i będzie je można oglądać nawet podczas burzy, bo sygnał nie zaniknie w chmurach, tak jak w satelicie - podkreśla Witold Mazur, dyrektor departamentu techniki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To ważne, bo dziś TVN czy TV 4 nie nadają na cały kraj, a w Bieszczadach są problemy z odbiorem telewizji publicznej.

Po co ta cała operacja? Telewizję cyfrową wprowadza cały świat, bo jest nowocześniejsza i zajmuje mniej miejsca w eterze. Tak nadaje już 21 państw Unii Europejskiej, a od połowy czerwca tego roku również Amerykanie. Szybciej niż my "cyfrę" mogą mieć Białorusini - przewiduje "Metro".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (166)