Polska. Ścieki z oczyszczalni Czajka w Bałtyku? Nie wierz zdjęciu

Polska. Ścieki z oczyszczalni Czajka w Bałtyku? Nie wierz zdjęciu

Polska. Ścieki z oczyszczalni Czajka w Bałtyku? Nie wierz zdjęciu
Źródło zdjęć: © ESA / Copernicus
Adam Bednarek
12.09.2019 13:40

W internecie natknąć można się na fotografię, która rzekomo przedstawia ścieki "Czajki" wpływające do Bałtyku. Zdjęcie nie jest aktualne i pokazuje coś zupełnie innego.

"Jak myślicie... co to takiego?" - napisał jeden z użytkowników Twittera, zdobywając ponad 509 polubień. Publikacja fotografii akurat w czasie, gdy ścieki z "Czajki" mają dotrzeć do Bałtyku, sugeruje jednoznacznie, że zdjęcie przedstawia moment wpłynięcia zanieczyszczeń do morza. Co zresztą komentujący podchwycili.

"Zatoka Czaskoskiego. Szwedzi go pokochają.", "Rafa kałowa" - to tylko niektóre z "zabawnych" komentarzy". Jaka jest prawda?

Zdjęcie przedstawia falę powodziową, która dotarła do morza. O zdjęciu pisaliśmy na WP Fotoblogia na początku czerwca:

Zdjęcie wykonane przez satelitę Sentinel, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (program Copernicus) doskonale obrazuje to, co dzieje się na wybrzeżu
WP Fotoblogia

Zanieczyszczenia rzeczywiście płyną na północ. Na obszar województwa pomorskiego dotarły 6 września. Wczoraj PPWIS apelował o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo w celach rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych.

Zdjęcie, które robi furorę w sieci, nie jest jednak aktualne i nie ma nic wspólnego z niedawną awarią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)