Polska ma plan podboju kosmosu

Polska ma plan podboju kosmosu

Polska ma plan podboju kosmosu
Źródło zdjęć: © NASA / Wikimedia Commons / CC
10.03.2014 10:45, aktualizacja: 10.03.2014 11:47

Wsparcie i aktywizacja polskiego przemysłu w zakresie budowy małych satelitów oraz pomoc w uzyskiwaniu kontraktów m.in. w ramach programów ESA i UE – to główne cele Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce na lata 2014-2020.

Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki projekt aktualizuje "Program działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce" (przyjęty przez Radę Ministrów 2. czerwca 2012 r.). Uwzględnia on m.in.: współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, Unią Europejską i EUMETSAT-em, a także budowę infrastruktury krajowego sektora kosmicznego.

Realizacja Planu ułatwi polskim podmiotom nawiązywanie kontaktów i współpracy z zagranicznymi partnerami, transfer zaawansowanych technologii oraz opracowanie i wdrażanie w gospodarce innowacyjnych rozwiązań.

Zgodnie z Planem będą rozwijane przede wszystkim kompetencje polskich jednostek w obszarze technologii satelitarnych w ramach programów opcjonalnych ESA, a także unijnych, takich jak: Galileo, EGNOS i Copernicus oraz programów EUMETSAT. Główny nacisk zostanie położony również na zwiększanie wykorzystania technik satelitarnych dla potrzeb m.in. administracji publicznej.

Będzie polski satelita?

Jednym z priorytetów rozwoju sektora jest też budowa satelity obserwacyjnego w ramach strategicznego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie specjaliści prowadzą badania nad tzw. stadium wykonalności - budowy i wystrzelenia polskiego satelity w przestrzeń kosmiczną. Ich wyniki dostarczą niezbędnych informacji o wymaganiach technologicznych, jakie należy spełnić, aby zrealizować takie przedsięwzięcie. Poznamy też szacunkowe koszty i możliwy harmonogram prac. Dopiero na podstawie tych analiz technicznych i finansowych rząd podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu prac nad pierwszym polskim satelitą obserwacyjnym.

Jak oceniają eksperci Ministerstwa Gospodarki, zawarte w planie nowe priorytety polskiej kosmicznej polityki przemysłowej pozwolą jak najlepiej ukierunkować wszystkie przedsięwzięcia sektora. Dzięki nim łatwiej będzie wybrać najkorzystniejsze sposoby realizacji projektów kosmicznych, zidentyfikować instytucje zaangażowane w ich wdrożenie oraz określić potencjalne źródła finansowania.

Resortem odpowiedzialnym za koordynację realizacji zaktualizowanego "Programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce" będzie Ministerstwo Gospodarki.

W zakresie tej inicjatywy współpracować będą: Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Kosmicznej w Polsce oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i przedstawiciele sektora naukowo-badawczego (w tym m.in. Centrum Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz Związek Przedsiębiorców Sektora Kosmicznego).

Do głównych obszarów opisanych w znowelizowanym "Programie działań" należą:
- Budowa kompetencji w obszarze technologii kosmicznych – segment kosmiczny i naziemny,
- Satelitarna obserwacja Ziemi,
- Telekomunikacja satelitarna,
- Nowe technologie i eksploracja przestrzeni kosmicznej,
- Nawigacja i pozycjonowanie,
- Budowa kompetencji w obszarze wykorzystania danych satelitarnych,
- Zintegrowane aplikacje,
- Działania wspierające rozwój sektora kosmicznego w Polsce,
- Wspieranie administracji publicznej we wdrażaniu aplikacji satelitarnych,
- Edukacja – stworzenie nowych kierunków kształcenia związanych z technikami kosmicznymi,
- Analiza i przeprowadzenie koniecznych zmian w prawie krajowym.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki / JG, WP.PL

-/jg/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)