Polska doczekała się Street View

Polska doczekała się Street View

Polska doczekała się Street View
11.05.2011 10:19, aktualizacja: 11.05.2011 12:25

Specjalne samochody Google wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczną przygotowywanie zdjęć z Polski na potrzeby Street View. Pewnym jest, że do Street View trafią takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Kraków. Google ma już na to odpowiednie zgody, między innymi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

*Specjalne samochody Google wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczną przygotowywanie zdjęć z Polski na potrzeby Street View. Pewnym jest, że do Street View trafią takie miasta, jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Kraków. Google ma już na to odpowiednie zgody, między innymi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. *

Usługa ma wystartować już w przyszłym roku tak, aby turyści przyjeżdzający do Polski na Euro 201. mogli już z niej skorzystać.

Usługa Google Street View budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. Google wciąż musi się mierzyć z lawiną oskarżeń o naruszanie prywatności obywateli, z czego największe problemy ma w Niemczech czy np. Szwajcarii. W Polsce, negocjacje z GIODO trwały od 200. roku. Ustalono, że Polacy i ich samochody będą normalnie widoczni na zdjęciach Google. Co prawda, Google zobowiązane jest do zamazania twarzy i numerów rejestracyjnych, jednak czy to wystarczy, aby kogoś nie rozpoznać?
W związku z realizacją projektu, w najbliższych miesiącach na polskich ulicach mają pojawić się widocznie oznakowane samochody Google, wyposażone w zamontowane na dachu aparaty fotograficzne. W pierwszej kolejności planowane jest fotografowanie w regionie Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia. Samochody mogą pojawić się również na trasach między tymi miastami.

Dokładne plany jazdy w obrębie tych regionów mogą być zmienne, zależne są bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody (niezbędna jest słoneczna pogoda bez opadów) i dyspozycji samochodów. Informacje o bieżących regionach przejazdu samochodów aktualizowane będą automatycznie na stronie internetowej www.google.pl/streetview.

Obraz
© (fot. Google)

W miejscach realizacji zdjęć specjalnych, w przypadku których fotografowanie ustalane jest indywidualnie z właścicielami lub organizacjami zarządzającymi, wykorzystywane będą także trójkołowe rowery wyposażone w aparaty. Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać zdjęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 2. krajach, w tym setki atrakcji turystycznych.

Google sfotografuje także wybrane przez Polaków w plebiscycie atrakcje turystyczne, aby w przyszłości internauci z całego świata mogli obejrzeć najpiękniejsze miejsca Polski na zdjęciach Steeet View na Mapach Google.

W pierwszej kolejności planowana jest realizacja zdjęć z wyjątkowych miejsc. Do wyboru lokalizacji z naszego kraju, które pokazane zostaną na mapach, Google zaprasza wszystkich Polaków. W startującym dzisiaj plebiscycie “Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View”. będą oni mogli proponować, a następnie głosować na atrakcje turystyczne i interesujące miejsca, które mają być fotografowane. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Propozycje można zgłaszać do 31 maja poprzez formularz online na stronie www.google.pl/streetview/polska, w czterech kategoriach: Miejsca kultury i historii (np. starówka, zabytek), Cuda natury (np. plaża, park narodowy), Miejskie uroki (np. ulice, place), Ukryte skarby (miejsca, które nie pojawiły się jeszcze na pocztówkach, a powinny). Finałowe miejsca zostaną poddane głosowaniu internautów. Zwycięska lokalizacja pokazana zostanie jako polska premiera na Street View, a pozostałe miejsca, które znajdą się w finale, stworzą galerię polskich skarbów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)