Polacy zamierzają podbić Marsa

Młodzi konstruktorzy ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zrealizowali prototyp robota marsjańskiego, który ma szansę wziąć udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge 2009.

Polacy zamierzają podbić Marsa

Prestiżowy URC jest organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, w celu wyłonienia przyszłych twórców sukcesów w podboju Kosmosu. Zwycięzcy otrzymają wysokie honorarium, a stworzony przez nich robot zostanie przedstawiony w NASA jako potencjalny projekt łazika marsjańskiego. Coroczna rywalizacja odbywa się na pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej. Patronat nad tą edycją konkursu obejmie telewizja Discovery Channel, która zrealizuje materiał z przebiegu wydarzeń.

Obraz
© Finalny projekt polskiego łazika Skarabeusz

Polski AMPB 3.0 Skarabeusz to wysoce zaawansowany technicznie projekt, w którym udział bierze również polski oddział Mars Society. Będzie mógł pokonywać duże odległości w trudnym terenie oraz realizować zadania podobne do tych, które wykonują roboty na innych planetach. Aktualnie czeka na dofinansowanie sponsorów, które umożliwi całkowite zakończenie prac konstruktorskich.

Konkurs University Rover Challenge organizowany jest każdego roku przez stowarzyszenie The Mars Society i polega na zbudowaniu łazika, zdolnego do pokonywania większych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach - w szczególności na Marsie. Zawody odbywają się na początku 28-3. maja w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach MDRS - symulowanej bazy marsjańskiej.

Obraz
© (fot. MSP)

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do podjęcia wysiłku samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego Konkurs kierowany jest do studentów uczelni technicznych. Efektem konkursu jest rozwój technologii budowy robotów marsjańskich a w przyszłości rekrutacja drużyn do prawdziwych projektów kosmicznych.

Wirtualna Polska trzyma kciuki za powodzenie i wygraną polskiego projektu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)