Polacy wolą oryginały od piratów - zgadzasz się?

Polacy wolą oryginały od piratów - zgadzasz się?

Polacy wolą oryginały od piratów - zgadzasz się?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.11.2010 13:23

80 procent użytkowników komputerów na świecie to użytkownicy świadomi niebezpieczeństw związanych z używaniem nielegalnego oprogramowania, wynika z badań przeprowadzonych
na zlecenie firmy Microsoft. Badanie przeprowadzono na próbie ponad 38 000 użytkowników komputerów z dwudziestu państw, w tym Polski.

Wyniki badania świadczą o tym, że świadomość konsumentów co do istnienia nielegalnego oprogramowania jest wysoka. Jednocześnie konsumenci uważają, że wiele jeszcze w tym zakresie jest do zrobienia. 7. procent ankietowanych preferuje oryginalne oprogramowanie. Co więcej, ponad 70 procent respondentów jest zdania, że legalne oprogramowanie jest bardziej bezpieczne, stabilne i pozwala na szybkie instalowanie aktualizacji.

Wyniki ankiety pokazują także, że problem nie wynika z faktu dokonywania zakupów w sposób beztroski czy nieprzemyślany. 7. procent ankietowanych, którzy kupili oryginalne oprogramowanie przez Internet deklarowało, iż samodzielnie sprawdza opakowanie, aby upewnić się co do legalności nabytego produktu. W tym samym celu blisko 80 procent respondentów dwukrotne wpisuje kod aktywujący oprogramowanie.

Obraz
© (fot. Microsoft)

W badaniu wzięli również udział polscy użytkownicy komputerów. 3. procent z polskiej próby liczącej 2001 osób uważa, że istnieje istotna różnica pomiędzy legalną a piracką wersją oprogramowania. Przeciwnego zdania jest 25 procent badanych. 67 procent polskich użytkowników komputerów chce używać legalnego oprogramowania, przy czym 71 procent respondentów uważa, że jest ono bardziej bezpieczne, 67 procent – że bardziej stabilne, a 74 procent – że dzięki niemu łatwiej jest przeprowadzić aktualizację.

  1. procent polskich ankietowanych uważa, że pirackie wersje oprogramowania są tak samo bezpieczne, jak te posiadające oryginalne licencje. Przeciwnego zdania jest jednak 44 procent Polaków. W odniesieniu do pirackich programów komputerowych, 20 procent polskich ankietowanych uważa, że może ono doprowadzić do utraty danych zapisanych w pamięci komputera, a 15 procent – że może doprowadzić do kradzieży danych osobowych. Jedynie 10 procent ankietowanych nie sygnalizowało braku poczucia bezpieczeństwa związanego z używaniem nielegalnego oprogramowania.

Konsumenci, którzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że nielegalne i legalne oprogramowanie jest takie samo, uważają także, że pirackie wersje mogą częściej doprowadzić do wystąpienia pewnych sytuacji, co przedstawia poniższa tabela.

Obecność wysokiej jakości podróbek na rynku sprawia, że odróżnienie nielegalnego oprogramowania jest dla użytkowników dużym wyzwaniem. Większość ankietowanych wybrałaby legalny produkt, gdyby miała wybór, ale mniej niż połowa deklaruje, że umiałaby rozpoznać nielegalne oprogramowanie.

W zdecydowanej większości przypadków (65 procent ogółu badanych) konsumenci oczekują bardziej zdecydowanych działań ze strony administracji publicznej w zwalczaniu piractwa komputerowego. Natomiast 72 procent wszystkich ankietowanych przyznaje, że branża IT również powinna być bardziej aktywna w zwalczaniu piractwa. 75 procent badanych przyznaje, że konsumenci potrzebują narzędzi, aby chronić się przed nieumyślnym zakupem podrobionego oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)