Polacy płacą kosmiczne rachunki za telefon? Tyle płaci reszta Europy

Polacy płacą kosmiczne rachunki za telefon? Tyle płaci reszta Europy

Polacy płacą kosmiczne rachunki za telefon? Tyle płaci reszta Europy
Źródło zdjęć: © Ktoine / flickr.com / CC
15.04.2013 11:00, aktualizacja: 15.04.2013 11:58

Operatorzy telefonii komórkowych prześcigają się w ofertach. Ceny systematycznie spadają, ale skąd mamy wiedzieć, czy płacimy dużo czy mało, skoro nie mamy porównania? Postanowiliśmy sprawdzić jak Polska wypada na tle reszty Europy pod względem opłat za komórki. Prześwietlone zostały oferty 21 państw starego kontynentu, zarówno te abonamentowe, jak i na kartę.

Okazuje się, że Polskie oferty wypadają całkiem nieźle na tle tych obowiązujących w większości krajów Unii Europejskiej. Płacimy grubo poniżej średniej europejskiej, a rachunki za komórki wcale drastycznie nie uszczuplają portfeli Polaków.

Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej opracowanego na podstawie danych udostępnionych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że najniższe średnie miesięczne wydatki na telefon ponosili abonenci w Austrii, Estonii i Francji, najwyższe zaś w Portugalii i na Węgrzech. Oferty w Polsce należały do jednych z najtańszych w Europie. Rachunek przeciętnego Polaka za telefon na abonament wynosił 4. zł i utrzymywał się grubo poniżej średniej dla Unii Europejskiej kształtującej się na poziomie 73 zł.

Z kolei w przypadku ofert na kartę, najkorzystniejsze warunki proponował operator duński oraz estoński. Najwyższe wydatki na usługi pre-paid ponosili użytkownicy w Czechach i na Węgrzech. Podobnie, jak w przypadku opłat w taryfach abonamentowych, ceny w Polsce kształtowały się na poziomie 5. zł, czyli poniżej poziomu średniej europejskiej, która wynosi 71 zł.

UKE sprawdziło również ile przeciętny Polak miesięcznie wydaje na rozmowy. W przypadku ofert abonamentowych, większość z nas wydaje ponad 7. zł. Wydatki na rozmowy klientów korzystających z telefonów na kartę przeważnie nie przekraczają kwoty 30 zł.

Obraz
© Średnie ceny dla różnych koszyków usług i profili użytkowników (fot. WP.PL)

Źródło: UKE, SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)