Pogoda w Polsce. W tym tygodniu upalny tydzień i wichury. Synoptyk tłumaczy

Pogoda w Polsce. W tym tygodniu upalny tydzień i wichury. Synoptyk tłumaczy

Pogoda w Polsce. W tym tygodniu upalny tydzień i wichury. Synoptyk tłumaczy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Grzegorz Burtan
29.10.2018 14:51, aktualizacja: 29.10.2018 15:52

Przynajmniej do niedzieli temperatura na większości terytorium Polski wyniesie od 15 do 19 stopni, miejscami nawet powyżej 20. Nieco chłodniej będzie na północy oraz przejściowo na zachodzie. Niestety niemal w całym kraju będzie wiał porywisty wiatr, dochodzący nawet do 120 km/h.

Wiele wskazuje na to, że ostatnie dni października i początek listopada będą wyjątkowo ciepłe. Wszystko za sprawą bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

- Powietrze płynie z południa, z regionu Morza Śródziemnego, do którego napłynęło wcześniej powietrze z Afryki. Będzie wchodzić coraz bardziej w głąb Polski. W tej chwili tylko fragment kraju jest pod jego wpływem - o godzinie 14. w Nowym Sączu odnotowano 22 stopnie, a w Rzeszowie - 19. Z kolei w Warszawie jest 8, a w Suwałkach - 3 stopnie - mówi dla WP Tech Małgorzata Tomczuk, synoptyczka z Centralnego Biura Prognoz IMGiW.

Ale już jutro to się zmieni. W całej Polsce będzie zdecydowanie cieplej, nie tylko na południowym wschodzie. We wtorek w okolicach centrum i południa temperatura będzie oscylować wokół 20 stopni, 18 i 19 stopni będzie na zachodzie oraz północy kraju,

Niestety z zachodu wędruje front chłodny, który będzie wypychał ciepłe powietrze na wschód. Jednak z tym chłodnym będzie płynąć do nas powietrze z Hiszpanii i zachodu Morza Śródziemnego. Jak na tę porę roku też będzie bardzo ciepłe. W środę prognozujemy średnio od 12-13 stopni na północy, 14-15 na Mazurach i do 18 stopni na południu Polski.

- Wszystkie te kolejne dni, aż do poniedziałku, będą ciepłe - dodaje Tomczuk.

Najbliższe noce będą też bez przymrozków. Temperatura nigdzie nie powinna spaść poniżej trzech stopni, a według poniedziałkowych prognoz, na przeważającym obszarze do niedzieli termometry w nocy będą pokazywać od sześciu do dziesięciu stopni.

Po bardzo deszczowej niedzieli oraz deszczowym (w wielu miejscach) poniedziałku oraz wtorku, środa i czwartek zapowiadają się pogodnie. Dopiero w nocy z czwartku na piątek na krańcach zachodnich naszego kraju mogą pojawić się opady deszczu, które w kolejnych godzinach przemieszczać się będą powoli z zachodu na wschód.

Wtorek będzie bardzo wietrzny. Porywy w całym kraju mogą dochodzić 60-70 km/h, w rejonach podgórskich do około 90 km/h, a wysoko w górach nawet do 120 km/h. Wiać będzie z południowego wschodu i południa. Przedsmak silnego wiatru już w poniedziałek wieczorem oraz w nocy będą mieli mieszkańcy Śląska, gdzie porywy będą dochodziły do 75 km/h oraz rejonów podgórskich. Tam prognozowany jest wiatr o prędkości do 90 km/h, a wysoko w górach nawet do 110 km/h.

Ciepło do połowy listopada

- Synoptycznie rzecz ujmując, przez Polskę przeszedł w poniedziałek ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Zatoki Genueńskiej, który wędruje dalej na północ. Za frontem napływa do Polski – jak na tę porę roku – bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe z nad basenu Morza Śródziemnego. We wtorek w całym kraju temperatury oscylować będą w granicach 15-20 stopni - potwierdza Jacek Pietraszkiewicz z Krajowego Instytutu Meteorologii. - Będzie też silnie wiało, ale wiatr będzie ciepły. Największa prędkość wiatru wystąpi w górach i na Pomorzu, gdzie prędkość wiatru wyniesie 100 km/h.

Ekspert potwierdza, że kolejne dni, w tym 1 listopada, będą równie ciepłe i pogodne. W całym kraju na niebie przeważać będzie słońce, a temperatury wzrosną do kilkunastu stopni powyżej zera. Tym samym, po ostatnich chłodniejszych i szarych dniach powróci do nas złota polska jesień.

- A jeśli wierzyć modelom długoterminowym, ciepło będzie aż do połowy listopada - zaznacza Pietraszkiewicz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)