Pogoda na weekend. IMGW ostrzega: nadchodzi zmiana warunków na niekorzystne

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega: nadchodzi zmiana warunków na niekorzystne
Źródło zdjęć: © IMGW

09.05.2020 09:04, aktual.: 10.05.2020 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W weekend większości kraju możemy spodziewać się zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu. Chociaż termometry pokażą wysoką temperaturę, to IMGW ostrzega przed niekorzystnymi warunkami i niebezpiecznymi zjawiskami.

Aktualizacja: Uwaga na załamanie pogody, które przyjdzie już w poniedziałek. Przeczytaj ostrzeżenie IMGW.

Zarówno w sobotę (9 maja), jak i niedzielę (10 maja) w większości części Polski możemy spodziewać przelotnych opadów deszczu, a nawet burz. W sobotę będzie im towarzyszył słaby wiatr.

Temperatura będzie utrzymywać się od 17°C do 23°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 14°C do 16°C. W nadzieję możemy liczyć na ocieplenie od 20°C do 25°C w centrum i od 16°C do 19°C nad morzem i w górach.

Poza częstszymi i bardziej intensywnymi opadami, niedziela przyniesie również porywisty wiatr mogący osiągnąć prędkość do 65 km/h, najmocniej będzie wiać w czasie burz. Silne wichury utrzymają się aż do poniedziałku.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

Na przeważającym obszarze kraju początkowo korzystne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia stopniowo będą osłabiać się do obojętnych, aż w niedzielę zmienią się na niekorzystne.

Wyższe temperatury i słoneczna pogoda pozytywnie będą wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną. IMGW jednak ostrzega:

- W godzinach popołudniowych u wielu osób mogą występować senność i wydłużenie czasu reakcji. W czasie burz mogących występować głównie na południowym zachodzie, osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą odczuwać drażliwość.

Instytut zaleca, by dopasować swoją aktywność do panujących warunków na zewnątrz. Dobrze będzie przygotować się na zmieniającą pogodę poprzez dobranie odpowiedniej odzieży. IMGW zwraca uwagę, by stosować się do zaleceń klasy (+1) obciążenia termicznego:

  • zaleca się uzupełnianie płynów, minimum 0.25l/h (1 szklanka/ godz.).

Przy okazji przypominamy, że w Polsce wciąż obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19. Więcej na temat rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce możecie dowiedzieć się, zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)