Pogoda na dziś i weekend: smog, przymrozki i mgła. IMGW wydaje ostrzeżenia

Pogoda na dziś i weekend: smog, przymrozki i mgła. IMGW wydaje ostrzeżenia
Źródło zdjęć: © Airly

17.01.2020 10:54, aktual.: 17.01.2020 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejsza pogoda daleka jest od ideału. Smog, przymrozki oraz alerty IMGW w związki z gęstymi mgłami - to czeka mieszkańców Polski. Aby zapoznać się z jakością powietrza w miejscu swojego zamieszkania, warto skorzystać z mapy Airly.

Smog, gęste mgły oraz przymrozki - tak zapowiada się piątek 17 stycznia w Polsce. Zła jakość powietrza dominować będzie dziś w przeważającej części naszego kraju. W niektórych miastach będzie wręcz fatalna. W Krakowie normy pyłów PM 2.5 przez cały dzień będą wynosić niemal 500 procent.

Trochę lepiej będzie w Warszawie i Lublinie, gdzie normy zostały przekroczone prawie czterokrotnie. Mieszkańcom tych miast i okolic, zaleca się nie opuszczanie swoich domów, jeśli nie będzie to konieczne. Aby sprawdzić stan jakości i poziom zanieczyszczenia w swoim miejscu zamieszkania warto skorzystać z mapy Airly.

Obraz
© Airly

Fatalna jakość powietrza to nie jedyne, co będzie doskwierać dziś mieszkańcom wielu rejonów Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z gęstymi mgłami. Alerty dotyczą województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Instytut zaleca przed wyjściem z domu sprawdzać najnowsze komunikaty pogodowe, co możecie zrobić np. w serwisie Pogoda WP.pl.

Kierowcy, którzy będą podróżować w piątek tamtejszymi drogami powinni zachować szczególną ostrożność. Widoczność miejscami może być ograniczona nawet do 100 metrów. Nad ranem podobne warunki panowały na terenie Małopolski, Śląska i Podkarpacia.

Synoptycy najwyższą temperaturę przewidują dziś na zachodzie Polski. Termometry pokażą maksymalnie 8 stopni Celsjusza we Wrocławiu i 7 st. C. w Szczecinie. Najchłodniej będzie w Białymstoku - tam możliwe przymrozki. W pozostałych regionach kraju temperatura wahać się będzie pomiędzy 4 a 6 stopniami Celsjusza. W nocy możliwy mróz.

Meteorolodzy nie przewidują dziś opadów deszczu w kraju. Większe zachmurzenie możliwe w drugiej części dnia szczególnie na północy i wschodzie Polski. Wiatr umiarkowany, najsilniej powieje w górach, gdzie mieszkańcy mogą spodziewać się porywów do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na weekend 18-19.01

Na szczęście pogoda na weekend zapowiada się nieco lepiej. IMGW jak na razie nie wydało ostrzeżenia dotyczącego zagrożeń pogodowych, dlatego możemy liczyć na spokojna sobotę i niedzielę. Niestety temperatura cały czas będzie utrzymywać się na niskim poziomie, więc należy uważać na oblodzone ulice i chodniki - zwrócić na to uwagę powinni zarówno piesi, jak i kierowcy.

Temperatura będzie wahać się od -2 do +1 stopnia Celsjusza. O wiele chłodniej jednak będzie w górach, gdzie temperatura spadnie nawet do -9 stopnic Celsjusza. W sobotę należy się również spodziewać silniejszego wiatru, którego prędkość będzie dochodzić nawet do 75 km/h. W niedzielę wiatr słaby i umiarkowany. Mocniej będzie wiać jedynie nad morzem.

W weekend większość Polski będzie zachmurzona, jednak synoptycy nie przewidują deszczów. Silniejszy wiatr nieco rozgoni smog, jednak wciąż jakość powietrza będzie pozostawiać wiele do życzenia. Jeżeli mamy taką możliwość, to zaleca się pozostanie w domach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)