Podwodne "smoki" złapane w syberyjskiej rzece. Mogły powstać przez napromieniowaną wodę

Podwodne "smoki" złapane w syberyjskiej rzece. Mogły powstać przez napromieniowaną wodę30.01.2018 10:54
Podwodne "smoki" złapane w syberyjskiej rzece. Mogły powstać przez napromieniowaną wodę
Źródło zdjęć: © Facebook.com | The Siberian Times

Rosyjski rybak z obwodu omskiego na Syberii, wyciągnął z wody dwie dziwaczne ryby. Połów odbył się zeszłej jesieni, ale efekty ujawniono dopiero teraz.

25-letni rybak był zaskoczony widokiem 12-kilogramowego szczupaka z dwoma rogami i 7-kilogramowego z czterema rogami. Obie ryby z rzeki Irtysz zostały określone mianem "smoków".

Mimo ostrzeżenia, że mogą być trujące i napromieniowane, Aleksiej zjadł obie ryby. Osuszył ich głowy i zachował je w garażu. "Byłem pod wrażeniem tego połowu" - mówił.

289226096791332922
Źródło zdjęć: © Facebook.com | The Siberian Times

Według miejscowych, szczupaki z rogami przyszły na świat z powodu radioaktywnego zanieczyszczenia. Przez lata pojawiały się plotki o spadających częściach rakiet z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Miejscowi dziennikarze zwrócili uwagę na problem i obwiniają śmieci zawierające paliwo rakietowe o choroby wśród dzieci na tym obszarze. Możliwe, że mają też wpływ na rozwój zwierząt.

289226096791463994
Źródło zdjęć: © Twitter | Fiona Lang

Specjalista ds. sytuacji kryzysowych w regionie Omska, Michaił Kolesow, powiedział: "Prawdą jest, że od czasu do czasu, części rakiet wystrzeliwanych z Bajkonuru spada na tereny bagien i zatruwa tereny paliwem rakietowym".

289226096791595066
Źródło zdjęć: © Facebook.com | The Siberian Times

Arkady Baluszkin, szef laboratorium z Instytutu Zoologicznego Rosyjskiej Akademii Nauk sceptycznie podchodzi do podanej przyczyny. Jego zdaniem, nawet jeśli ryby zostały poddawane promieniowaniu, to nie mogło dojść do tak wielkiej deformacji na przełomie tak krótkiego czasu. Twierdzi, że były to wady genetyczne, albo nowotwory.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)