Podróż na Księżyc będzie prostsza? NASA patentuje nowe rozwiązanie

Podróż na Księżyc będzie prostsza? NASA patentuje nowe rozwiązanie

Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
04.09.2020 20:55, aktualizacja: 01.03.2022 13:49

Księżyc jest najbliższym Ziemii ciałem niebieskim. Mimo to loty załogowe są bardzo trudne i kosztowne. Wszystko się może jednak zmienić, dzięki świeżo opatentowanemu wynalazkowi NASA.

Patent agencji nie obejmuje nowego sprzętu ani linii kodu, ale trajektorię - trasę zaprojektowaną w celu zaoszczędzenia czasu, paliwa i pieniędzy misji związanej z Księżycem oraz zwiększenia jej wartości naukowej.

30 czerwca Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych przyznało i opublikowało patent NASA na serię manewrów orbitalnych, o których Business Insider po raz pierwszy dowiedział się z tweeta prawnika imieniem Jeff Steck.

Niestety opracowana trasa nie sprawdzi się w przypadku dużych statków, które przewożą astronautów czy łaziki. Zamiast tego będzie mieć zastosowanie w przypadku mniejszych obiektów i misji mniej budżetowych. Mimo to może to mieć ogromne znaczenie dla nauki, ponieważ pozwoli pozyskać dane z odległej strony Księżyca.

Kiedy NASA wystrzeliła trzech astronautów na Księżyc w 1968 roku, dotarcie na miejsce zajęło załodze zaledwie kilka dni. Takie bezpośrednie strzały są jednak drogie i wymagają ogromnej rakiety, aby wydostać się z głębokiej studni grawitacyjnej Ziemi.

Istnieją znacznie bardziej wydajne drogi na Księżyc, które mogą wykorzystywać mniejsze rakiety. Z tej nowej trasy będzie mogła skorzystać nadchodząca misja Dapper, ma na celu po raz pierwszy zarejestrowanie fal radiowych o niskiej częstotliwości emitowanych w najwcześniejszych epokach Wszechświata.

W obliczu dodatkowego wyzwania polegającego na próbie przelotu Dappera przy stosunkowo niewielkim budżecie wynoszącym 150 mln dolarów z programu Explorers NASA, naukowcy musieli opracować nową trasę. 

- Ta trajektoria na Księżyc powstała z konieczności, jak to często bywa - powiedział w rozmowie z Business Insider Jack Burns, astrofizyk z University of Colorado Boulder i szef misji Dapper. - Musieliśmy utrzymać niskie koszty startu i znaleźć tani sposób na dotarcie na Księżyc.

Po przeanalizowaniu liczb zespół znalazł nową, niskoenergetyczną trajektorię do Księżyca, którą w swoim patencie opisuje jako "metodę przenoszenia statku kosmicznego z geosynchronicznej orbity transferowej na orbitę księżycową".

Wykorzystuje grawitację Ziemi i Księżyca do przyspieszenia i spowolnienia Dappera w odpowiednich momentach, zmniejszając wymaganą ilość paliwa. NASA twierdzi, że może dzięki nowej trajektorii oszczędzić ponad 3,5 miesiąca podróży względem podobnych metod. 

Patentowanie podróży księżycowych może wydawać się dziwne, ale Burns powiedział, że tak naprawdę nie różni się od innych wynalazków. Agencja pobiera nawet 50 tys. dolarów za licencje na swoje patenty, ale zazwyczaj prosi o 5-10 tys. dolarów plus tantiemy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)