Podpisałeś umowę na telefon lub internet? A wystarczyło poczekać...

Podpisałeś umowę na telefon lub internet? A wystarczyło poczekać...
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.02.2013 11:55, aktual.: 14.02.2013 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku roku weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która wprowadziła szereg istotnych zmian, zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Od 21 stycznia operatorzy zostali zobowiązani do dostosowania swoich umów, regulaminów i cenników do obowiązującego prawa. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia wątpliwości m.in. dotyczące czasu trwania umów z operatorami.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia wątpliwości m.in. dotyczące czasu trwania umów z operatorami. Zmiany wynikające z wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne operatorzy muszą stosować już od 2. stycznia 2013 r. Jednak problem pojawia się w przypadku umów zawartych przed tą datą.

Co z umowami zawartymi przed 21 stycznia 2013 r.?

W wielu przypadkach umowy telekomunikacyjne zawierane są na czas określony i trwają nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dlatego ustawodawca wyznaczył operatorom termin 5 miesięcy od daty wejścia w życie nowych przepisów na wprowadzenie zmian w umowach zawartych przed 2. styczniem 2013 r. W tym czasie muszą oni dostosować zapisy ujęte w umowach, cennikach i regulaminach, które obowiązywały abonentów przed wprowadzeniem w życie nowelizacji. W praktyce oznacza to, że wszystkie umowy muszą zostać dostosowane do nowego prawa, bez względu na to, czy zostały one zawarte przed, czy po dacie wejścia w życie nowelizacji.

Tu pojawiają się kontrowersje, gdyż do tej pory operatorzy zachęcali abonentów do podpisywania wieloletnich umów. UKE chce z tym skończyć, i tak w zmienionej ustawie znajdziemy zapis, który mówi, iż początkowa umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 2. miesiące. Zatem co z abonentami, którzy podpisali swoje umowy przed 21 stycznia 2013 r. na okres dłuższy niż 2 lata? Czy będą one musiały zostać skrócone?

Czy umowy zawarte przed 21 stycznia 2013 r. będą musiały zostać skrócone?

Prezes UKE, Magdalena Gaj w opublikowanym komunikacie wyjaśnia, że przepis ten nie ma zastosowania w przypadku umów zawartych przed 2. stycznia 2013 r. W związku z tym umowy zawarte na czas określony przed wprowadzeniem nowelizacji mogą zawierać początkowy okres obowiązywania dłuższy niż 24 miesiące i nie ulega on skróceniu. Należy jednak pamiętać, że każda początkowa umowa z operatorem, zawarta po 21 stycznia 2013 r. nie może trwać dłużej niż dwa lata.

Źródło: UKE, SW, WP.PL

SW/GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (792)