Pod żadnym pozorem nie klikaj w te ogłoszenia! Szukają naiwniaków

Pod żadnym pozorem nie klikaj w te ogłoszenia! Szukają naiwniaków

19.11.2013 12:14, aktual.: 19.11.2013 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szukasz super okazji? Te ogłoszenia mogą cię zainteresować. Używany iPhone 5, pokój w centrum do wynajęcia albo Golf IV 1.9 TDI, a wszystko to w naprawdę niskich cenach. Jeśli w internecie natknąłeś się na takie oferty lepiej omiń je szerokim łukiem. Facebook zalała nowa fala scamu, na który nabiera się mnóstwo internautów.

Używany iPhone 5 za 75. zł, pokój w centrum do wynajęcia za 650 zł, a może Golf IV 1.9 TDI w bardzo dobrym stanie za 3700 zł? Te ogłoszenia brzmią niewiarygodnie. I jeśli myślisz, że są prawdziwe, mamy dla ciebie złą wiadomość. Choć wszystkie brzmią jak super okazja, której nie można przegapić, radzimy nie klikać w te oferty. To nic innego jak nowa wersja scamu.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Scam

Pamiętacie wiadomości: „Tragiczny wypadek w centrum, dwie osoby nie żyją”. albo „Tak się bawią 18-latki na domówkach”? Super oferty to ewolucja tego typu postów na Facebooku. Zjawisko scamu dotyczy oszustw polegających na wzbudzeniu u ofiary zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy czy innych dóbr. Przestępcy wykorzystują przy tym rozmaite cechy charakteru, zarówno pozytywne, jak i negatywne, np. pychę i chciwość, empatię czy altruizm. Do tej pory najczęstszą formą scamu była korespondencja prowadzona w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Przestępcy wykorzystywali również strony internetowe, gry sieciowe, programy oraz serwisy aukcyjne, na których dopuszczali się tego procederu. Teraz wykorzystują również naiwność i liczą, że niczego niespodziewająca się ofiara kliknie w wiadomość o makabrycznym wypadku, gigantycznej wpadce, nieprzyzwoitym zachowaniu młodzieży, darmowym doładowaniu telefonu lub ściągnięciu SIM-locka czy w końcu super okazji.

Naprawdę atrakcyjne oferty

Na Facebooku zaczęły pojawiać się posty „iPhone 5 sprzedam pilnie”, „VW Golf 4 1.9 tdi sprzedam pilnie”. oraz „Pokój w centrum do wynajęcia”. Do nagłówka dołączone jest zdjęcie z oferty, a także bardzo atrakcyjna cena i krótki opis. Ogłoszenia kierują do serwisu “ogloszenla.pl” (przyp. red. zwróć uwagę na literówkę w nazwie) kryjącym się pod IP 91.236.52.103, należącym do jednej z warszawskich firm hostingowych. Po kliknięciu w ogłoszenie pojawia się okno z kodem captcha na obrazku do przepisania. Jeśli to zrobimy lub zamkniemy okno, automatycznie polubimy wskazany przez przestępców fanpage na Facebooku (np. Koteł albo Best Vines Poland), na czym oczywiście zarabiają przestępcy.

Uwaga! Płatna subskrypcja SMS

Ponadto zostaniemy przekierowani do nowej strony, na której zostaniemy poproszeni o wpisanie swojego numeru telefonu. Jeśli to zrobimy, otrzymamy SMS-a z kodem PIN, o który zostaniemy poproszeni w kolejnym kroku. Jeśli go podamy, aktywujemy na swoim koncie usługę premium Badabee. Każdy kolejny SMS otrzymany w ramach włączonej subskrypcji będzie nas kosztował 2,4. zł, a będziemy otrzymywać jeden dziennie.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Co zrobić, jeśli dałeś się nabrać?

Jeśli daliście się nabrać przestępcom i kliknęliście w trefne ogłoszenia, a co gorsze, aktywowaliście usługę Badabee, radzimy jak najszybciej przejrzeć swój profil na Facebooku i anulować subskrypcję SMS. Sprawdźcie, czy w „Polubieniach”. widnieją jakieś nieświadomie polubione serwisy, a w aplikacjach jakieś podejrzane wpisy. Płatne SMS-y możecie wyłączyć wysyłając SMS o treści „STOP BD” pod numer 60235. Radzimy również włączyć blokadę na usługi premium u operatora.

Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach.

Źródło: Niebezpiecznik / Zaufana Trzecia Strona / SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)