Płyty Blu‑ray zwiększają wydajność... paneli słonecznych!
27.11.2014 09:33, aktual.: 27.11.2014 10:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern odkryli bardzo ciekawy sposób, dzięki któremu zwiększyli skuteczność paneli słonecznych o 22 proc. Tajemnicą sukcesu jest film Policyjna opowieść 3: Superglina wydany na płycie Blu-ray.
Oczywiście film nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o sam nośnik. Struktura płyt Blu-ray, oprócz tego, że pozwala na zapisanie 25 GB danych (na płycie jednowarstwowej), okazała się być również idealna, jeśli chodzi o łapanie fotonów ze światła widzialnego oraz z pasma bliskiej podczerwieni. Największą wadą paneli słonecznych jest właśnie to, że nie wszystkie fotony zamieniane są na elektrony - bardzo dużo po prostu odbija się od powierzchni panelu.
Naukowcy z Northwestern zdarli plastikową warstwę z płyty Blu-Ray, odsłaniając jej zapisaną danymi powierzchnię, następnie zrobili jej odcisk, dzięki czemu z kolei stworzyli ogniwo fotowoltaliczne, którego powierzchnia była wierną kopią płyty Blu-ray.
Nowa struktura panelu okazała się lepsza o ok. 22 proc., szczególnie jeśli chodzi o "łapanie" fotonów o długości fali z przedziału 400-700 nm. Wynik tego eksperymentu może sprawić, że już wkrótce producenci paneli słonecznych będą musieli uaktualnić swoje procesy produkcyjne.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Trzynaście nowych smartfonów w naszych testach