Pionowe odkurzacze tanieją. Wygodne, poręczne i takie… amerykańskie

Pionowe odkurzacze tanieją. Wygodne, poręczne i takie… amerykańskie

Pionowe odkurzacze tanieją. Wygodne, poręczne i takie… amerykańskie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.08.2020 14:37, aktualizacja: 27.08.2020 17:18

Odkurzacze pionowe w porównaniu do modeli sprzed 2 czy 3 lat stały się mocną konkurencją dla tradycyjnych. Wygodne, zwrotne, poręczne — to tylko wybrane zalety. Są lżejsze, nawet w wersji bez kabla i z mopem - tanieją, czas pracy akumulatora z każdym nowym modelem staje się dłuższy i pojawiają się nowe udogodnienia.

Poodkurzane w kilka minut... jedną ręką

Zamiast masywnej bryły, którą ciągniesz za sobą w zasięgu, na jaki pozwala kabel, chętniej sięgamy po poręczny, wygodny odkurzacz, który wystarczy lekko popychać w wybranym kierunku. Zwrotny, z łatwym odkurzaniem pod komodą czy kanapą, a w wersji akumulatorowej także nowoczesny, bo bez kłopotliwego kabla. Jest ci wygodniej, bo przyjmujesz niewymuszoną, naturalną pozycję. Oczywiście nadal schylasz się, aby dotrzeć do zakamarków pod meblami, ale nie sprzątasz z nienaturalne zgarbionymi plecami cały czas.

O ile pionowe odkurzacze wypuszczane na rynek kilka lat temu wymuszały na kupujących kompromis między ceną a funkcjonalnością, teraz wybrać jest dużo łatwiej. Nie musimy rezygnować z wymarzonej funkcji mopa tylko ze względu na cenę. Teraz nie dość, że takie odkurzacze są mocniejsze i lżejsze, to też bardziej zwrotne, dzięki ruchomej głowicy łączącej górną część z dolną i praktycznym kółkom. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań taki model może się wydawać kłopotliwy ze względu na np. poziom generowanego hałasu, ale większy komfort jest zauważalny już po pierwszym użyciu.

Wybieramy odkurzacz pionowy

Poza podstawowymi, widocznymi różnicami, pionowe odkurzacze dobieramy w podobny sposób do zwykłych. Szukasz modelu z dobrym filtrem, bo piankowy nie spełnia twoich oczekiwań? Modele z filtrem HEPA będą lepsze, podobnie jak te wyposażone w specjalne systemy filtrujące kurz, brud, roztocza albo eliminujące nieprzyjemny zapach. Bardziej zaawansowane modele z opcją mopowania, odkurzania wody i dokładnego osuszania podłogi to już większy wydatek, ale możliwość korzystania z urządzeń "2 w 1" staje się normą i pozwala na dużą oszczędność cennego czasu.

Ważna różnica między odkurzaczem pionowym a tradycyjnym to pojemność zbiornika na zabrudzenia, która na ogół jest mniejsza od pojemności worka. To rekompensuje fakt, że pionowe odkurzacze w większości modeli wyposażono w łatwo wyjmowany zbiornik do szybkiego opróżniania, stąd ta cecha nie powinna utrudniać sprzątania. To rozwiązanie przyczyniło się też do tego, że pionowy model jest mniejszy, smuklejszy i bardziej zwrotny od tradycyjnego, a także łatwiej ulokować go w schowku z np. mopami, miotłami i suszarką na pranie.

Odkurzanie bez kabla

Chcesz większej wygody? Odkurzacze pionowe w wersji akumulatorowej z roku na rok stają się tańsze, podobnie jak myjące. Dla posiadaczy mieszkań o dużej i płaskiej powierzchni zasięg kabla odkurzacza jest ważny, ale sprzątanie nie jest w takim przypadku bardzo utrudnione. Co innego, jeśli na twojej drodze jest kilka progów, różnice poziomów pomiędzy pomieszczeniami, schody i kręty korytarz... W takiej sytuacji model bez kabla ułatwi pracę. Dodatkowo te modle obsługuje się jedną ręką – zarówno sprząta, uruchamia, jak i odstawia na miejsce (wiele nich to modele samopionujące lub z praktycznym wieszakiem).

Z 20 nawet do 75 minut wzrósł czas pracy pionowych odkurzaczy w akumulatorowej wersji i przystępnej cenie. Modele z wysokiej półki podziałają nawet 90 minut i nawet 20 minut na wysokich obrotach, ale mogą sporo kosztować. Szybciej odbywa się ładowanie, a do wielu modeli dostajemy albo możemy dokupić dodatkowy akumulator.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)