Pilot do telewizora sterowany myślami

Pilot do telewizora sterowany myślami
Źródło zdjęć: © crunchgear.com

07.01.2010 18:56, aktual.: 07.01.2010 19:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według firmy Hitachi zdalne sterowanie funkcjami urządzeń już niedługo odbywać się będzie za pomocą naszych myśli. Co ciekawe Japończycy zamierzają wprowadzić nową technologię w ciągu najbliższych 3 - 4 lat...

Od czasu wynalezienia pilota zdalnego sterowania upłynęło już sporo czasu. Mimo to do dnia dzisiejszego ten genialny wynalazek jest wiernym towarzyszem każdego widza, a zasada jego działania od lat się nie zmienia. Umożliwia wygodne, zdalne sterowanie odbiornikiem TV bez konieczności ruszania się z miejsca.

Człowiek z natury jest leniwy dlatego czasy, w których ręcznie przełączano kanały nie trwały zbyt długo. Pierwsze przewodowe piloty nie sprawdziły się w praktyce, gdyż ludzie potykali się o plączące się kable. Producenci zaradzili temu i wprowadzili piloty na podczerwień, które umożliwiają w pełni zdalne sterowanie. Niestety również one nie są bez wad –. potrafią się zapodziać w najmniej odpowiednim momencie.

Według firmy Hitachi zdalne sterowanie funkcjami urządzeń już niedługo odbywać się będzie za pomocą naszych myśli. Co ciekawe Japończycy zamierzają wprowadzić nową technologię w ciągu najbliższych 3 - 4 lat. Niestety jak na razie technologia ta nie jest projektowana dla mas. Ma ułatwić podstawową obsługę rozmaitych urządzeń osobom niepełnosprawnym. Powstał już pierwszy prototyp maszyny (o wadze około 1 kg) skanującej nasze myśli. Dzięki niej, aby zmienić poziom głośności albo przełączyć kanał wystarczy trochę wysilić umysł. Specjalna aparatura z czujnikami mierzy zmiany przepływu krwi w mózgu człowieka i przekazuje uzyskane dane do pilota zdalnego sterowania.

Zgodnie z aktualnymi wynikami przeprowadzonych badań potrzeba od 10 do 20 sek. żeby wykonać pojedynczą komendę.