Piloci Su‑24M i ich sposób "na normalność". Nagranie z kokpitu ukraińskiego bombowca zaskakuje
Materiał opublikowany przez Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy pozwala zobaczyć ukraińskich pilotów Su-24M podczas jednej z misji. Mężczyźni słuchają w kabinie muzyki, która najprawdopodobniej umila im prace w trudnych warunkach i daje namiastkę normalności. Dzięki nagraniu można również obejrzeć wygląd kokpitu bombowca frontowego, który został doposażony w ciekawy sprzęt.
23.07.2022 | aktual.: 23.07.2022 18:40
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy pokazało nagranie, na którym widać pilotów bombowca frontowego Su-24M. Nagranie jest nietypowe, bo daje szansę na usłyszenie dźwięku, a dokładniej mówiąc muzyki wypełniającej kabinę pilotów. Jak udało nam się ustalić, mężczyźni słuchają utworu "Strike in Trap" d3stra. Tytuł piosenki można przetłumaczyć jako "uderz w pułapkę", co pozwala sądzić, że wybór repertuaru do Su-24M nie był przypadkowy.
Piloci Su-24M nie tracą optymizmu
Kolejną interesującą kwestią jest widoczny w materiale sprzęt Lenovo. Urządzenie zostało zamontowane nad kokpitem pilotów. Najprawdopodobniej jest to tablet, który pełni funkcję dodatkowej nawigacji. Nie jest to sprzęt, który można znaleźć w standardowym wyposażeniu radzieckich bombowców frontowych. Nagranie pokazujące pilotów Su-24M i kokpit maszyny można obejrzeć poniżej.
Su-24M (w kodzie NATO "Fencer-D") wszedł do służby w 1983 roku i jest rozwinięciem Su-24 (w kodzie NATO "Fencer"), który powstał jako rosyjska odpowiedź na amerykańskie samoloty dalekiego zasięgu F-111, używane w roli bombowców strategicznych. W Su-24M m.in. rozbudowano system uzbrojenia, poprawiono nawigację, systemy celownicze, a także zamontowano instalację do tankowania w locie, co zwiększyło jego zasięg.
Su-24M, czyli dwuosobowy bombowiec frontowy (znajduje się w nim miejsce dla pilota oraz nawigatora) z biura konstrukcyjnego Suchoja ma długość 22,67, wysokość 5,97 m i rozpiętość skrzydeł 10,36 m. Został zaprojektowany w celu penetracji wrogiego terytorium i niszczenia celów naziemnych.
Maszyna może przeprowadzać ataki w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Bombowiec jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 1550 km/h, a jego zasięg wynosi 3000 km. Su-24M może lecieć na maksymalnym pułapie 11 000 m, a maksymalna prędkość jego wznoszenia wynosi 9000 m na minutę.
W uzbrojeniu Su-24M można użyć działko GSz-6-23 kal. 23mm. Bombowiec może przenosić uzbrojenie o łącznej masie 8000 kg, w tym m.in. naprowadzane laserowo pociski rakietowe Kh-25L, kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia Ch-59 oraz bomby KAB-1500L i KAB-50OKR.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski